Na Chovancovo vnitro si posvítili kontroloři: Chyby za pět miliard

Autor: simao, ČTK - 
25. 7. 2016
08:30

Nesprávnosti za více než 4,9 miliardy korun odhalili kontroloři v rámci účetnictví ministerstva vnitra. A to při kontrole účetní závěrky za rok 2014. Chyby našel Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zejména ve vykazování závazků z uzavřených smluv a také ve vykazování majetku. Resort Milana Chovance (ČSSD) dílčí pochybení uznal, situace se prý už opakovat nebude.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil v účetnictví ministerstva vnitra, které vede Milan Chovanec (ČSSD), nesprávnosti za víc než 4,9 miliardy korun. O výsledcích prověrky v pondělí ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvu za kontrolované období žádné peníze nechybí, uvedla mluvčí Lucie Nováková. Dílčí chyby ministerstvo uznalo a přijalo opatření, aby se neopakovaly. Účetní legislativa ale podle něj není jednoznačná.

Chovancův náměstek: Komunikační chyba

Kontrola jako nejvýznamnější pochybení odhalila to, že ministerstvo nevykázalo dlouhodobé podmíněné závazky z uzavřených smluv za celkem 4,8 miliardy korun. „Tyto nesprávnosti totiž ovlivňují informace o nárocích na budoucí rozpočty. Podle kontrolorů nevedlo ministerstvo vnitra správné a úplné účetnictví. Pokud ministerstvo chyby neopraví, nesprávnosti ovlivní účetní výkazy za Českou republiku za rok 2015,“ uvedla Málková z NKÚ.

Ministerstvo připustilo, že v roce 2014 nebyly závazky ze dvou smluv vykázány, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ekonomiky, strategií a evropských fondů Jiří Zmatlík to odůvodnil komunikační chybou. „Šlo o formální nedostatek technického charakteru, neznamená to, že by tyto finance resortu chyběly. Zavedli jsme však opatření, aby se problémy s komunikací neopakovaly,“ potvrdil.

Kontroloři: Pohledávky na nesprávných účtech

Ve vykazování drobného dlouhodobého majetku našel NKÚ systémové nedostatky. Systémové chyby v účetnictví objevil také u vykazování nároku na vrácení spotřební daně z lehkých topných olejů.

„Ministerstvo totiž o nároku na vrácení spotřební daně účtovalo ještě předtím, než tento nárok podle zákona vznikl,“ upřesnila Málková. U vracení spotřební daně ministerstvo také nesprávně jako závazek vykázalo výsledek účtování mezi organizačními součástmi resortu.

Okamžik účtování u spotřební daně z topných olejů ministerstvo podle své mluvčí uvedlo do souladu s výkladem NKÚ.

Ministerstvo nesprávně účtovalo také o dotaci na pořízení dlouhodobého majetku, kterou poskytlo příspěvkové organizaci, nebo o závazcích z nemocenských dávek.

„Některé pohledávky ministerstvo vykázalo na nesprávných účtech a teprve v roce 2014 účtovalo o pohledávkách, které vznikly v předchozích účetních obdobích,“ doplnila Málková.

Svůj postup při vykazování dlouhodobého majetku však ministerstvo hájí. Uvedlo, že účetní pořizování majetku takzvaně přes sklad má písemně schválené od ministerstva financí. Právě náměstek Zmatlík také poukázal na to, že účetní legislativa není v některých případech dostatečně jednoznačná.

„Chceme proto o této skutečnosti komunikovat při realizaci probíhající reformy účetnictví státu s ministerstvem financí,“ dodal Chovancův náměstek.

Podle kontrolorů porušilo ministerstvo také rozpočtová pravidla. V roce 2014 totiž na příjmový účet státního rozpočtu nepřevedlo v zákonné lhůtě 401 tisíc korun z vrácené spotřební daně. NKÚ proto k finančnímu úřadu podal oznámení o porušení rozpočtové kázně.

Doporučujeme
borjar ( 1. srpna 2016 20:30 )

Nekecé , vždyť já ho měl za slušného práskače . Okamžitě uzavřít diskusi !!!!

schelly ( 26. července 2016 00:20 )

Neuvěřitelné a nikomu se nic nestane? Porušení rozpočtových pravidel se trestá a není to náhodou trestný čin porušení pravidel při správě cizího majetku? Já si dokonce troufám říct, že ano. Takto to vypadá v organizacích, které spravuje stát. Je to vážně čím dál tím horší, nikdy se nenajde žádný viník a pak to tady nemá tak vypadat. To je na ministerstvu a co na krajích a obcích? Tento stát si říká o totalitu.

nezadat1 ( 25. července 2016 20:18 )

Většina dobrých policajtů je už pryč a většina nynějších bez pravomocí jsou pro srandu kašpárkům.

starypes ( 25. července 2016 16:50 )

Čemu se divíte ? Chovancovi ? Vždyť přece víme, že kdo lže, ten i krade !

vrsrvrsr ( 25. července 2016 14:53 )

Čemu se divit, když tomu velí takový kašpar....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa