Konec front na úřadech? Díky čipu v občance by vše mělo jít vyřídit z domova

Autor: ula - 
30. 6. 2016
05:51

Sněmovna schválila nový zákon, který umožní elektronicky ověřit identitu občanů EU například při přeshraničních elektronických transakcích. V praxi to znamená, že každý občan Evropské unie (EU) by mohl využívat elektronické služby všech členských zemí bez omezení. V Česku by stačil občanský průkaz s čipem, díky kterému byste mohli vyřizovat úřední věci na dálku, přes počítač.

Nový zákon o službách vytvářejících důvěru v elektronické transakce, který reaguje na nové unijní nařízení, nyní dostane k projednání Senát.

Zákon souvisí s nařízením EU pod zkratkou eIDAS. Nařízení má umožnit, aby úřady v každé členské zemi byly schopny si elektronicky ověřit identitu jakéhokoliv občana Unie a aby občané mohli na dálku vyřizovat úřední věci. Předloha upravuje podmínky pro zavádění elektronického podpisu a zahrnuje i dnes platné ustanovení zákona o elektronickém podpisu. Celý proces bude kontrolovat ministerstvo vnitra.

„V podmínkách ČR bude nosičem této identity elektronický průkaz s čipem, který bude obsahovat identifikační a podpisový certifikát. Pokud budeme chtít místo chození na úřad vyřídit své záležitosti na dálku, pomocí občanky s čipem a čtečky připojené k počítači se po zadání PIN přihlásíme k virtuální službě veřejné správy a místo vlastnoručního podpisu potvrdíme požadovaný úkon elektronickým podpisem,“ řekla Blesk.cz Martina Němcová, tisková mluvčí ministerstva vnitra.  

Obyvatelé by tak mohli prostřednictvím nového občanského průkazu získat třeba svoje údaje z registru obyvatel, daňového portálu a dalších úředních systémů. Vnitro plánuje bezplatné zavádění nových dokladů od začátku roku 2017. Používání elektronické identity a podpisu bude podle Němcové zdarma a dobrovolné.

Konec chození po úřadech? 

Pokud budete mít občanský průkaz s podpisem, nebudete muset vůbec chodit na úřad. Cílem zákona je umožnit využívat služby státu z pohodlí domova pomocí svého počítače. „Elektronický podpis je pak při vyřizování úředních věcí na dálku plnohodnotnou náhražkou podpisu vlastnoručního,“ vysvětluje mluvčí. Místo papírového formuláře se tak bude vyplňovat formulář elektronický a místo vlastnoručního podpisu se budeme podepisovat elektronickým podpisem. 

Mluvčí dále popsala, že ministerstvo vnitra musí vytvořit všechny nástroje, které ostatním úřadům a jejich klientům umožní tyto elektronické služby nabízet a využívat. „V první řadě je to systém, který spolehlivě, bezpečně a jednoduše umožní elektronické ověřování identity na dálku, dále musíme vytvořit systém pro vydávání a ověřování podpisových certifikátů a v neposlední řadě komunikační uzel, ke kterému se budou moci připojit identitní systémy ostatních zemí EU,“ přibližuje Němcová.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Ruudazvostravy ( 30. června 2016 12:03 )

 Ale lydički,neřešte to.Vot teťka budou hrát první housle óunli bů*zeranti,tak že nebudou fronty jak na ouřadech,tak ani tady ňáká ta dyskůze.

ivoadler ( 30. června 2016 11:44 )

Co mně skutečně nas ralo, byl fakt, že jsem šel na finanční úřad zaplatit daň z převodu nemovitostí a v pokladně mně pravili: kartou platit nemůžete, my nemáme terminál. Ať jde finanční úřad do prd ele.

bizon_pepa ( 30. června 2016 08:08 )

Další tunel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa