Prezidenta už nebudeme vybírat jako Zemana? Chovanec chce změnit počet podpisů
Nedlouho před druhou přímou volbou prezidenta v Česku se možná změní jeden z jejích pilířů, zjistil Blesk.cz. Místo současných 50 tisíc podpisů nutných pro podání „občanské“ kandidatury jich má být nově zapotřebí jen osm tisíc. Ovšem budou muset být ověřené, což jejich sbírání značně ztíží. Návrh ministerstva vnitra vedeného Milanem Chovancem (ČSSD) je nyní v připomínkovém řízení.
Ministerstvo vnitra se rozhodlo předejít excesům z premiérové přímé volby, kdy se v petičních arších objevovaly podpisy fiktivních osob včetně pohádkových postav. Úředníci je tehdy při následném přepočítání tisícovky podpisů vyškrtli a ani samotní uchazeči o kandidaturu si nemohli být do poslední chvíle jistí, zda jim nakonec nebudou některé podpisy chybět. Nově už by se to stávat nemělo, protože podpisy mají být úředně ověřené.
V praxi by tak podporovatelé konkrétních uchazečů o kandidaturu museli svůj podpis připojit buď prostřednictvím elektronické datové schránky, nebo jej dodat úředně ověřený, případně ho poskytnout prostřednictvím tzv. Czech Pointů, tedy kontaktních míst veřejné správy. Ve hře je ale také varianta, že by postačilo doplnit podpis číslem občanského průkazu nebo pasu.
Pokud vláda prosadí přísnější první variantu, tedy nutnost žádat ověřené podpisy, bude to znamenat snížení povinného počtu signatur ze současných 50 tisíc na osm tisíc. Zároveň by to znamenalo, že se už podpisy nebudou moci jen tak lovit na ulicích, tak tomu bylo v minulé volbě. Vnitro se v tomto inspirovalo u Rakušanů, kde kandidáti „z lidu“ potřebují pro posvěcení své kandidatury šest tisíc podpisů.
Hrozba Ústavního soudu
Úřady tak vycházejí vstříc verdiktu Ústavního soudu, který v roce 2013 konstatoval, že volební zákon obsahuje mezeru, „která by mohla být hodnocena jako protiústavní, pokud neukládá ověření skutečného, nezaměnitelného a individualizovaného projevu vůle petenta“.
Prezidentem může být zvolen občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. Od roku 2012 platí v České republice přímá volba hlavy státu. Kandidaturu může podat člověk, který má podporu nejméně 20 poslanců nebo 10 senátorů, případně 50 tisíc občanů, kteří podepíší příslušnou petici.
Takzvaná občanská kandidatura byla v minulých volbách nejčastější, podalo ji šest uchazečů včetně současného prezidenta Miloše Zemana. Neověřené podpisy stály kandidaturu Vladimíra Dlouhého, kterému po odečtu neplatných signatur zbylo 38 tisíc podpisů, nebo Tomia Okamuru, kterému jich zbylo 35 tisíc. Kandidatura původně byla ze stejného důvodu odepřena i Janě Bobošíkové, Nejvyšší správní soud se jí ale zastal a nařídil ji dodatečně mezi kandidáty zařadit.Příští prezidentské volby se uskuteční pravděpodobně v lednu 2018. Přestože je návrh na změnu mechanismu ohledně podpisů teprve v připomínkovém řízení, dá se očekávat, že se do té doby podaří případné změny prosadit.
Aa ty na největšího hňupa na netu.