Do Česka míří 29 tisíc uprchlíků, hrozí „tajemný“ mail. Vnitro si klepe na čelo

Dvacet devět tisíc uprchlíků si už balí kufry a chystá se do Česka. Alespoň podle dalšího „hoaxu“, tedy lživé poplašné zprávy, který se šíří internetem. Ministerstvo vnitra se proti tomuto „tvrzení“, kolujícímu v mailech i v komentářích na některých serverech, důrazně ohradilo. Podle něj se Česká republika zavázala k přesídlení necelých tří tisíc běženců z Itálie a Řecka a dalších čtyř stovek migrantů z třetích zemí. Ani o chlup víc.
Prostřednictvím mailů se šíří informace o tom, že Česká republika příjme tisíce uprchlíků. „Naše země má v nejbližší době přijmout 29 000 (ano čtete dobře - DVACET DEVĚT TISÍC) uprchlíků a vláda dostane 6 000 eur za každého,“ píše se v něm. Podle autora si tak český stát „vydělá“ přes čtyři a půl miliardy korun, které se následně rozkradou.
Ministerstvo vnitra se proti tomuto textu ohradilo. „Ministerstvo vnitra se důrazně ohrazuje proti lživým informacím šířeným prostřednictvím e-mailů, ve kterých se uvádí, že naše země má v nejbližší době přijmout 29 000 uprchlíků,“ uvedla ředitelka odboru tisku ministerstva vnitra Lucie Nováková. Česká republika by podle ní měla celkem přesídlit 2 691 osob. Nic víc.
V červenci minulého roku se Česko dobrovolně zapojilo do realizace evropského relokačního programu. Zavázalo se tak relokovat 1 100 osob z Itálie a Řecka. „Následně Rada pro justici a vnitro dne 22. září 2015 kvalifikovanou většinou schválila druhé relokační rozhodnutí, které přisoudilo ČR povinnost relokovat dalších 1 591 osob z Itálie a Řecka. ČR tehdy hlasovala proti návrhu tohoto rozhodnutí,“ vysvětluje počet osob Nováková.
Finance budou využity na financování integračním programu
V návaznosti na dobrovolný závazek pak v rámci Evropského přesídlovacího schématu byl vládou schválen přesídlovací program pro dalších 400 uprchlíků z třetích zemí. Ti by do Česka měli přijet v rozmezí od července 2015 do června 2017.
„Evropská komise bude alokovat do Azylového, migračního a integračního fondu, který Ministerstvo vnitra spravuje, za každou relokovanou osobu 6 000 eur a za každou přesídlenou osobu 10 000 eur,“ upřesňuje Nováková. Tyto finanční prostředky budou použity na financování Státního integračního programu, který na konci listopadu schválila vláda a začal platit od Nového roku.
Dvoufázová integrace
Státní integrační program, který má pomoci uprchlíkům v začlenění, se skládá ze dvou částí. V první je zahrnutý pobyt v integračním azylovém zařízení. Pobyt ve středisku je zaměřen na úvodní adaptaci na život v České republice a na vyhledávání trvalého bydlení v rámci jimi zvoleného regionu a nalezení zaměstnání.
Následně budou přesídleni do obcí, kde budou moci využít nabídek zaměstnání a bydlení od zaměstnavatelů, obcí, církví, občanů, nestátních neziskových organizací a dalších subjektů.