Česko prodá do Číny i čistý vzduch. Funguje to, říká ministr Němeček

V Pekingu nemohou pořádně dýchat
Autor: David Vaníček - 
6. 9. 2015
17:25

Jedním z velkých témat cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny byly i lázeňské pobyty pro čínské děti v Česku. A vznikl plán. Asijských dětí k nám budou létat tisíce a plně to bude hradit tamní vláda. V průmyslem zamořené Číně dýchají lidé běžně vzduch s desetinásobným překročením limitů Světové zdravotnické organizace.

Nejen za fotbalový klub, pivovar nebo leteckou společnost, ale i za horský vzduch mimo jiné z Jeseníků chtějí Číňané zaplatit. A rádi. O tom, jak je pro ně zdravotnictví důležité, se na jednání s českou delegací zmínil i prezident Číny. Pilotní projekt pobytu dětí v lázních Karlova Studánka tak bude pokračovat.

„Nám to otevírá velmi silné možnosti poté, co to podpořil čínský prezident, abychom jednali na úrovni jednotlivých provincií a aby už v příštím roce jednotlivé provinční vlády financovaly ten program a aby to příští rok byly už tisícovky dětí a stupňovalo se to,“ řekl Blesku a ČTK ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Například ze Šanghaje, odkud na lázeňský pobyt do Karlovy Studánky letělo prvních 40 dětí, se jejich počet zvýší na 400 a další rok až na čtyři tisíce. „Chceme, aby to byl masový program z hlediska výsledků, dětem byly diagnostikovány plicní nemoci, sledovali jsme parametry a po pobytu bylo evidentní, že jim to pomohlo,“ doplnil Němeček.

Nejde ale jen o příjem peněz do lázeňských pokladen. Podle Němečka je klíčové také zvýšení povědomí o Česku. „Přinese to velmi zajímavou klientelu pro české lázně, myslíme si, že je to i skvělá propagace ČR obecně. Když se sem za rok dostane několik tisíc čínských dětí ze všech provincií, tak je to lepší než investovat peníze do videoprogramů o Česku, ten konkrétní zážitek z České republiky bude určitě motivovat i jejich rodinu, aby taky přijela,“ domnívá se ministr zdravotnictví.

 

Podívejte se, jak probíhal den Miloše Zemana v Číně, kde se dohadovaly velké obchody.

Video „Olympiáda“ v Číně: Zemanův hod mincí měl 4 pokusy, ani jednu trefu - David Vaníček
480p 360p 240p

Doporučujeme
dzery ( 7. září 2015 09:34 )

Prd,naopak je sem ještě přitáhnou.

fikusek11 ( 6. září 2015 19:22 )

Doporučuji mezipřistání v Ostravě a aklimatizaci...

tgbg ( 6. září 2015 19:09 )

Jsou zadarmo. Bohužel i pro děti komunistických kolaborantů a zrádců.

liskabystrouska ( 6. září 2015 18:43 )

pro české děti lozdravné pobyty nejsou zadarmo!!! co?

308win ( 6. září 2015 18:15 )

To máte pravdu, ale radši tu budu mít 500 čínských dětí na ozdravném pobytu než 5 rodin z Afriky nebo jiné muslimské zádele čína a její obyvatelé jsou velmi přizpůsobiví

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud