Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Jak bezpečně grilovat? Pozor na odkapávající tuk a nedopečené maso

Grilujte bezpečně, jak na to, poradí Blesk
Grilujte bezpečně, jak na to, poradí Blesk  (Autor: Shutterstock)
Autor: Andrea Ulagová - 
18. července 2015
07:00

Budete o víkendu grilovat? Nezapomeňte na aluminiovou misku a pozor na příliš tučné maso a odkapávající tuk. Blesk vám přináší rady, jak správně grilovat, aby vaše barbecue neskončilo nevolnostmi nebo dokonce pobytem v nemocnici.

Grilovací sezóna je v plném proudu a s ní přibývají i onemocnění spojená se špatně tepelně opracovaným masem. Obzvláště nebezpečná je kampylobaterióza, kterou způsobují bakterie ve špatně ugrilovaném kuřecím mase.

Pokud nechcete, aby vaše zahradní gurmánské hody skončily průjmem nebo zvracením, stačí dodržet pár základních rad.

Jaký gril je nejlepší?

„Nejlepší jsou kontaktní grily, grily plynové, které mají kryty na hořácích,“ uvedl na chatu pro Blesk.cz Luděk Hrdlička z Gastroenterologického oddělení Polikliniky Budějovická Medicon. „Dobré je i grilování na lávových kamenech. Naopak přímým grilováním a spalováním na dřevěném uhlí bez použití aluminiové misky vzniká nejvíce zdraví škodlivých látek,“ varuje odborník.

Vyvarujte se tedy opékaní masa na přímém ohni. Pokud grilujte na dřevu nebo dřevěném uhlí, počkejte, až uhlíky přestanou hořet a budou jen rudě žhnout. Pokud chcete zkrotit plameny, stačí je udusit obyčejným rozprašovačem s vodou.

Gril nepodpalujte benzínem, lihem, použijte tuhý nebo kapalný podpalovač.

Jaké vybrat maso?

Dejte si, co máte rádi, ale u tučných mas vybírejte libové kousky bez tuku. Tuk se totiž rozpouští, a když odkapává na hořáky nebo uhlí, vznikají tak látky, které jsou potencionálně rakovinotvorné.

Nejrizikovější maso je kuřecí. „Ti, kteří snědí špatně připravené kuřecí maso, mohou skončit s bolestmi břicha, dehydratací, vyčerpáním organismu a nezřídka musí být hospitalizováni,“ říká Hrdlička. „Nejlepší prevencí je proto dostatečná tepelná úprava, kuřecí by nemělo být krvavé a musí jít dobře od kosti,“ dodal.

Malé kousky a pozvolnější úprava

- Maso před grilováním nakrájejte na menší kousky, lépe se pak propeče.

- Každý kousek masa by měl být vystavený 72 °C nejméně deset minut

- Pokud si nejste jisti, pořiďte si pomocníka profesionálních kuchařů - teploměr s bodcem. Od 70 °C už je maso dokonale propečené.

- Příprava by měla být pozvolnější a dlouhodobější. Není dobré maso na povrchu spálit na prudkém ohni, uvnitř může být ještě krvavé.

- Konzumace příliš připáleného masa zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění, protože obsahuje karcinogenní látky. Raději grilujte pečlivě a na mírném ohni.

- Zkuste si ugrilovat něco jiného než maso, např. zeleninu, kukuřici nebo i ananas. Je dobrý na trávení.

Pokud se vám po grilovačce udělá nevolno a potíže přetrvávají více jak 24 hodin, vyhledejte lékaře.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud