V mrazech trpí i psi: V útulku je zahřívají dekami a teplomety

Autor: Jana Ulrichová - 
6. 2. 2012
18:37

S mrazy, které v noci klesají hluboko pod nulu, se potýkají i útulky. V Psím domově v Řepnici na Litoměřicku dokonce zamrzla voda, takže ji svým svěřencům nosí provozovatelé útulku z bojleru ze svého domu. Změnit režim musí v těchto dnech i chovatelé psů, kteří nejsou zvyklí na pobyt venku. Odborníci doporučují venčit krátce a častěji.

„Našim svěřencům dáváme vodu vlažnou. Musíme ji častěji doplňovat, protože jim v miskách zamrzá,“ řekla majitelka útulku Psí domov Miluše Maskulanisová. V kotcích mají psi zateplené boudy. V těchto dnech dostávají ještě navíc deky. „Jednu jim dáváme dovnitř a další jim zakrýváme vchod, aby se jim uvnitř drželo teplo,“ vysvětlila. Dodala, že kromě toho mají malé a hladkosrsté psy v uzavřeném domku, kde jim přitápějí dvěma teplomety. Díky tomu se tam teplota drží na snesitelných 10 až 11 stupních Celsia.

Domácí mazlíčky oblékněte do kombinéz

Před mrazem se musí v těchto dnech chránit i domácí mazlíčci. Venčení se vyhnout nedá, odborníci ale doporučují zkrátit vycházky na minimum. Choulostivějším plemenům, zejména krátkosrstým, teď přijdou vhod zateplené kombinézy, kabátky či vesty. Někteří chovatelé dokonce nasazují svým psům speciální botičky.

Přechod z tepla do mrazu způsobí šok

„Toto počasí psům nesvědčí. Nejhůře je snáší ti, kteří nejsou zvyklí být venku. Přechod z vyhřátého bytu do například mínus patnácti stupňů je pro ně šok,“ řekl veterinář Jiří Mareš. Dodal, že v tak vysokých mrazech je dobré dát psům oblečky a  venčit je krátce a častěji. Do sněhu, který bývá prosolený, navíc doporučil namazat jim tlapky. „K tomu slouží speciální masti, použít lze ale i běžnou bílou vazelínu, která je k dostání v každé lékárně,“ uvedl.
Své dva psy, havanského psíka Bety a maltézačku Cindy, obléká v těchto dnech i studentka Tereza Fuchsová (17) z Černčic na Lounsku. „Jsou to gaučáci zvyklí na teplo. Na vycházky jim teď proto pokaždé dávám nepromokavé kabátky, které je chrání i před studeným větrem. Trvá sice trochu déle, než se vypravíme, ale zase mám jistotu, že nenachladnou, “ řekla.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

jana999 ( 6. února 2012 21:32 )

no tak v tomhle mrazu nenechávali venku sví psy ani ve středověku

jana999 ( 6. února 2012 21:30 )

jo husky

lufterak ( 6. února 2012 20:05 )

Tak predevsim je potreba rict, ze tento clanek nepojednava o psech, ale o jakych si obživlých plyšácích ... Psovi s normalnim kotcem s predsinkou a pravidelne podavanou nezmrzlou vodou tyto teploty nic neudelaji a jsou i plemena, ktera v jeste vetsich mrazech standardne ziji a nocuji venku ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa