Test jedů v potravinách: Jahody jsou v pořádku

Testované jahody byly v pořádku. Člověk by jich musel sníst kila, aby mu způsobily zdravotní potíže.
Testované jahody byly v pořádku. Člověk by jich musel sníst kila, aby mu způsobily zdravotní potíže.  (Autor: Blesk - Kateřina Moravcová)
Autor: zb - 
23. června 2010
15:07

České sdružení Centrum pro životní prostředí a zdraví provedlo první velký test ovoce a zeleniny na přítomnost jedovatých pesticidů. Dobrá zpráva pro milovníky jahod. Všechny testované vzorky byly v pořádku.

Vzorky rajčat a jahod lidé z občanského sdružení nabrali v 10 supermarketech a hypermarketech v Plzni a poslali je na rozbor do speciální laboratoře v Nizozemsku. Stopy pesticidů se objevily ve třech vzorcích rajčat.

„V každém problémovém vzorku byl vždy jen jeden druh pesticidu a ne několik, jak se často v Evropské unii stává,“ řekl Miroslav Šuta ze sdružení. Tři vzorky překročily normy pro kojence a děti do tří let. Pro dospělého neznamenají prakticky žádné riziko.

Odkud pocházely vzorky
Obchody v Plzni Zboží Výsledek testu
Kaufland, čtvrť Bory jahody OK
Billa, čtvrť Lochotín jahody OK
Albert, čtvrť Košutka rajčata cherry OK
Penny, čtvrť Košutka rajčata OK
Lidl, čtvrť Lochotín rajčata OK
Billa, čtvrť Lochotín rajčata OK
Tesco, Borská pole rajčata, obsahují bifenthrin 0,03mg/kg (norma 0,2mg/kg) OK (NE pro kojence a děti do 3 let)
Globus, čtvrť Košutka rajčata, obsahují chlorpyrifosmethyl 0,02mg/kg (norma 0,5 mg/kg)
OK (NE pro kojence a děti do 3 let)
Kaufland, čtvrť Bory rajčata, obsahují boscalid 0,18mg/kg (norma 1,0mg/kg) OK (NE pro kojence a děti do 3 let)

libor123 ( 27. června 2010 22:42 )

Naskýtá se otázka zda by neměli supermarkety povině mít vyvěšen nějaký informační leták s těmito udaji. Co vy na to.

Zobrazit celou diskusi