Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Finům došla trpělivost s migranty a zavírají hranici s Ruskem. Moskva mluví o železné oponě

Autor: jmr, ČTK - 
28. listopadu 2023
17:47

Finsko uzavře na dva týdny celou hranici s Ruskem ve snaze zastavit příliv migrantů z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí. Na dnešní tiskové konferenci to podle agentury Reuters oznámil finský premiér Petteri Orpo. Opatření začne platit v noci na čtvrtek. Ruští představitelé tento krok kritizovali jako neracionální. Na spuštění „železné opony" podle nich doplatí Finové.

Helsinky obviňují Rusko, že k hranici přepravuje žadatele o azyl, kteří nemají platné doklady, s cílem vyvolat migrační krizi. Moskva toto obvinění popřela. Od minulého týdne je otevřený pouze nejsevernější finsko-ruský silniční přechod Raja-Jooseppi v arktické oblasti. Také ten nyní bude pro cestující uzavřen, sdělila dnes finská vláda.

Otevřený zůstane železniční přechod Vainikkala, ovšem jen pro nákladní dopravu. O azyl bude podle finské ministryně vnitra Mari Rantanenové možné žádat jen v přístavech a na letištích.

Agentura Reuters uvádí, že během listopadu přišlo z Ruska do Finska asi 900 žadatelů o azyl ze zemí, jako je Afghánistán, Keňa, Maroko, Pákistán, Somálsko, Sýrie či Jemen. Dříve přicházel méně než jeden žadatel o azyl denně, píše Reuters s odvoláním na finské pohraničníky.

Premiér Orpo dnes uvedl, že podle informací finské vlády přicházejí na ruské straně do blízkosti finské hranice stále další migranti. „Rusko tuto situaci zavinilo a může ji také ukončit,“ uvedl předseda finské vlády.

„Ruské operace u východní hranice Finska představují mezinárodní zločin a obchodování s lidmi,“ prohlásila ministryně vnitra Rantanenová.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško podle státní agentury TASS označil finské rozhodnutí za neracionální a doporučil novinářům, ať se s dotazy obracejí na finské představitele. „Můžeme komentovat nějaká racionální rozhodnutí, tehdy lze hledat logiku. Ale rozhodnutí (Finska o uzavření hraničních přechodů) je neracionální,“ řekl ruský diplomat. Gruško podle TASS také tvrdil, že Finsko již uzavřelo nezbytné dohody pro rozmístění sil Severoatlantické aliance na svém území.

„Spuštěním železné opony na východě finské vedení trestá především vlastní občany a zbavuje zemi možností rozvoje,“ zareagoval předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin na sociální síti. „Dané rozhodnutí bude stát Finy asi tři miliardy eur (73 miliard Kč),“ tvrdil Volodin ještě před započtením vlivu uzavření posledního z dosud uzavřených přechodů.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ještě dříve v listu Izvestija tvrdila, že Finsko se izoluje před většinou světa. Uzavřením hraničních přechodů chtějí finské úřady podle mluvčí ještě více pokazit vztahy s Ruskem, ale postihnou tím i vlastní občany.

Zacharovová dříve podle TASS uvedla, že uzavření finských přechodů vytváří nové dělicí čáry v Evropě a že ruská odpověď na finské rozhodnutí bude vypracována napříč resorty. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov vyjádřil nad finským rozhodnutím hluboké politování.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi