Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Nechutná propaganda Hamásu: Rukojmí museli při propuštění únoscům mávat

Autor: ČTK - 
28. listopadu 2023
15:10

O podmínkách, v jakých palestinské hnutí Hamás drželo sedm týdnů v Pásmu Gazy rukojmí, toho zatím není příliš známo. Někteří příbuzní těch, které Hamás během nynějšího dočasného příměří od pátku propustil, popsali, že měli velmi málo jídla, spali na židlích sražených k sobě a báli se o život i kvůli bombardování. Na sociálních sítích se nyní objevily videozáznamy, na nichž rukojmí při předávání pracovníkům Červeného kříže svým únoscům mávají. Server The Times of Israel (ToI) dnes napsal, že to bylo na popud Hamásu.

Na jednom ze záběrů na sociálních sítích totiž jeden z ozbrojenců Hamásu nechtěně prozradil, že jde o další propagandu tohoto hnutí. Na tomto záběru skupinka propouštěných rukojmích při nastupování do sanitky Červeného kříže s úsměvem mává členům Hamásu, z nichž jeden náhle anglicky řekne „Keep waving“ (Mávejte dál).

Server ToI dnes zveřejnil několik záběrů, na nichž rukojmí při nastupování do sanitek při propuštění členům Hamásu mávají. ToI také informoval o případu Danielle Aloniové, kterou Hamás propustil s její pětiletou dcerou Emilií a kterou ozbrojenci zřejmě donutili napsat děkovný dopis. V tomto dopise s datem 23. listopadu se podle ToI píše o „výjimečně lidském zacházení“ s rukojmími a o tom, že její dcera se v Gaze „cítila jako královna“. V době, kdy Aloniová dopis psala, držel Hamás několik členů její rodiny.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Hamás propustil od pátku sedm desítek lidí z asi 240 osob, které unesl 7. října při útoku na Izrael, při němž zabil na 1200 lidí. Výměnou za propuštění rukojmích propustil Izrael 150 Palestinců z izraelských věznic. Dvě desítky z propuštěných rukojmích se na svobodu dostaly díky jednání mimo dohodu o příměří. Zprostředkovateli dohod byli zejména Katar a Egypt.

Většina z propuštěných je podle izraelských médií v relativně dobrém fyzickém stavu, velká část z nich ale zhubla, někteří výrazně. V zajetí totiž dostávali jen velmi málo jídla, někteří měli někdy jen trochu rýže či chléb pita. Izrael po útoku Hamásu ze 7. října zahájil v odvetě bombardování Pásma Gazy a také jeho blokádu, takže i přes dva miliony obyvatel této oblasti v posledních týdnech jen těžko shání jídlo či pitnou vodu. Na 15 000 obyvatel Pásma Gazy podle palestinských údajů od začátku bombardování oblasti zemřelo.

Rukojmí Hamás v zajetí držel mnohdy celé týdny v tunelech bez denního světla, někteří z nich byli před únosem 7. října svědkem vraždy svých blízkých v kibucech v izraelském pohraničí. Jiní se o smrti příbuzných dozvěděli během zajetí či až po propuštění.

Dnes server ToI informoval, že teta dvanáctiletého chlapce propuštěného v pondělí večer popsala francouzské televizi, že Ejtan se musel v zajetí dívat na videa s hrůzami z útoku Hamásu na Izrael ze 7. října. Když plakal, ozbrojenci z Hamásu mu pohrozili zbraní.

Jedna z propuštěných, čtyřiaosmdesátiletá Alma Avrahamová, je stále na jednotce intenzivní péče a její stav je kritický. V zajetí v Pásmu Gazy totiž zřejmě nedostávala potřebné léky.

Video  Dojemná setkání rodin s rukojmími: Plné náruče a potoky slz  - Izraelské ministerstvo zahraničí
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi