Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Izrael dohodl s Hamásem příměří na 4 dny. Teroristé mají propustit 30 dětí a 20 žen, první ve čtvrtek

Aktualizováno -
22. listopadu 2023
13:41
Autor: ČTK, lig - 
22. listopadu 2023
10:00

Izrael očekává, že na základě dohody o čtyřdenním příměří získá ve čtvrtek zpět první rukojmí, které zadržuje radikální palestinské hnutí Hamás. Podle agentury Reuters to dnes řekl ministr zahraničí Eli Kohen, který odmítl potvrdit dřívější zprávy, že proces začne v pět hodin ráno místního času (04:00 SEČ). Podle egyptské státní televize vstoupí příměří mezi Izraelem a Hamásem v platnost ve čtvrtek v deset dopoledne místního času (09:00 SEČ).

Izraelská vláda dnes nad ránem schválila dohodu o čtyřdenním příměří s Hamásem výměnou za osvobození zhruba 50 rukojmích držených v Pásmu Gazy. Izrael zároveň podle Hamásu propustí 150 vězněných Palestinců a umožní přísun humanitární pomoci do Gazy.

Podle webu listu Haarec by se mělo na svobodu v první vlně dostat 30 dětí, osm matek a 12 dalších žen držených Hamásem. Velkou spokojenost s dohodou dal najevo americký prezident Joe Biden, jehož země spolu s Katarem a Egyptem úmluvu pomohla zprostředkovat.

Hlavní izraelské sdružení zastupující rodiny rukojmích v Pásmu Gazy dnes uvedlo, že je propuštěním části zajatců „velmi potěšeno“. „Zatím nevíme přesně, kdo a kdy bude propuštěn,“ uvedla ale organizace.

Izraelské síly vedou v Pásmu Gazy rozsáhlou operaci v odvetě za říjnový útok Hamásu, při němž přišlo na jihu Izraele o život na 1200 lidí. Židovský stát se obává, že delší klid zbraní by dal Hamásu šanci k přeskupení sil či možnému dalšímu útoku. Vláda proto nebyla v podpoře příměří jednotná a debatovala o dohodě více než šest hodin.

Premiér Benjamin Netanjahu podle médií na úvod schůze zdůraznil, že příměří neznamená konec války, kterou Izrael nezastaví, dokud Hamás nezničí.

„Izraelská vláda, armáda a bezpečnostní složky budou pokračovat ve válce až do propuštění všech unesených, dokončení eliminace Hamásu a zabezpečení toho, aby Gaza znovu nepředstavovala bezpečnostní hrozbu pro izraelský stát,“ uvedl úřad vlády po jednání. Podle listu The Times of Israel (ToI) nakonec dohodu podpořila většina z 38 členů kabinetu, proti byli jen ti za krajně pravicovou stranu Židovská síla (Ocma Jehudit).

Kdo bude propuštěn?

Hamás by měl zajatce propouštět postupně, přibližně 12 či 13 denně. Podle Bidena umožní dohoda propuštění dalších amerických rukojmích. Nejmenovaný americký činitel podle Reuters hovořil o třech lidech včetně tříleté dívky. Výměnou by se na svobodu mělo dostat 150 vězněných palestinských žen a nezletilých.

Drtivá většina, 287 z 300 vězňů, kteří mají být propuštěni, jsou podle Tol chlapci ve věku do 18 let - většina z nich je zadržována za výtržnosti a házení kamení na okupovaném Západním břehu Jordánu nebo ve východním Jeruzalémě. Zbývajících 13 vězňů jsou ženy, většinou odsouzené za pokusy o teroristické útoky nožem.

Propustí rukojmí ve čtvrtek?

Izrael očekává, že na základě dohody o čtyřdenním příměří získá ve čtvrtek zpět první rukojmí. Podle agentury Reuters to dnes řekl ministr zahraničí Eli Kohen, který odmítl potvrdit dřívější zprávy, že proces začne v pět hodin ráno místního času (04:00 SEČ).

Izrael dnes zveřejnil seznam 300 palestinských vězňů, kteří by mohli být propuštěni v rámci dohody. Nejprve hodlá propustit 150 Palestinců, většinou nezletilých chlapců a žen, výměnou za 50 rukojmí, poté by mohl osvobodit další zadržované, pokud Hamás propustí další zajatce.

Zveřejnění seznamu dává veřejnosti možnost odvolat se proti propuštění konkrétních vězňů do 24 hodin Tato lhůta vyprší ve čtvrtek v pět ráno místního času.

Palestinské hnutí dohodu přivítalo s tím, že mimo jiné umožní vjezd stovek kamionů s humanitární pomocí do Pásma Gazy. Zejména obavy o životy a zoufalý stav civilistů v Pásmu jsou příčinou rostoucího tlaku na zavedení příměří, kterému Izrael čelí od řady zemí. Podle úřadů ovládaných Hamásem zemřelo v důsledku izraelských útoků v Pásmu přes 14 tisíc lidí.

„Ujišťujeme, že naše ruce zůstanou na spoušti a naše vítězné prapory budou nadále ve střehu,“ uvedl podle AFP Hamás v prohlášení. Hamás dříve sdělil, že zadržuje asi 210 z přibližně 240 rukojmích unesených z Izraele během útoku 7. října. Další radikální skupina Palestinský Islámský džihád (PIJ), která se na útoku podílela, údajně zadržuje zbytek rukojmích.

Video  Kraus v Hráčích: Mé pochopení pro Araby skončilo 7. října. Nechceme vidět, když někdo seká hlavy dětem  - hrc, Fameplay Live/Blesk, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi