Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Ficův úspěch v parlamentu: Nová slovenská vláda získala důvěru poslanců

Autor: ČTK - 
21. listopadu 2023
12:28

Slovenský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové vládě už čtyřnásobného premiéra Roberta Fica, která vzešla ze zářijových předčasných parlamentních voleb. Kabinet po čtyřdenní rozpravě o jeho programovém prohlášení podpořilo 78 ze 143 přítomných poslanců, tedy potřebná nadpoloviční většina.

Vládní koalice složená z Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), strany Hlas-sociální demokracie a nacionalistické Slovenské národní strany ohlásila například zvýšení daní pro banky, bohaté firmy a lidi s vyššími příjmy, zavedení plnohodnotného 13. důchodu či zastavení státní vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské vojenské invazi.

Odmítá rovněž zrušení stávající podmínky jednomyslnosti při těch rozhodnutích EU, která v současnosti podle unijních pravidel takovou podobu souhlasu unijních zemí vyžadují. Vyslovila se také proti neodůvodněnému přesouvání pravomocí z členských států na samotnou EU.

Vládní strany mají ve sněmovně většinu čtyř hlasů. Pro vyslovení důvěry Ficova kabinetu hlasovali pouze vládní poslanci; jeden z nich se hlasování nezúčastnil, podle své mateřské strany se ze zdravotních důvodů nemohl dostavit.

Představitelé opozice záměry vlády kritizovali a tvrdili, že její programové prohlášení je málo konkrétní, dostatečně se nevěnuje největším problémům země a že vládní strany do něj nepromítly své předvolební sliby.

V předchozím volebním období mělo Slovensko postupně tři vlády. Nejprve v roce 2021 v zájmu řešení krize v tehdejší vládní koalici rezignoval na funkci ministerského předsedy Igor Matovič. Loni se ale vládní koalice nakonec rozpadla a sněmovna následně vyslovila nedůvěru kabinetu premiéra Eduarda Hegera. V reakci na toto hlasování parlament schválil vypsání nových voleb na konec letošního září; k nim zemi přivedla úřednická vláda. Volby vyhrál Směr-SD, který v zemi vládl už v letech 2006 až 2010 a pak dvě volební období od 2012 do 2020.

Video  Co přineslo Ficovi triumf? Expremiérka Radičová pro Blesk: Proměna, útoky i pevné jádro voličů  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

žanyn ( 21. listopadu 2023 20:07 )

.... zastavení státní vojenské pomoci Ukrajině....
Opět účelové kecy. Řekli jasně pomc pouze humanitární a jako vojenskou dodání odminovacích zařízení. Ale ne munici a zbraně.

rodrigos ( 21. listopadu 2023 14:58 )

Marné.Pan premiér je pořádný domácí frajer.Udělal pořádek s vlezlým Zelenským i novinovimi vtěrkami.Tady u nás máme hlupoňa Fialu který nas ožebračuje on-line.Dokola by sypal peníze na Ukrajinu.Pro něj je ČR až na posledním místě.Hochu hochu ono se ti to co nevidět vrátí.Pořádně vrátí. Tady už je averze na tebe, toho na Hradě i UKáčka.Tady už není vůle být nuceně solidární.Tady už je obrovská vůle utnout loupežníky ze Strakovky.A vydat se cestou Slovenska.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud