Hamás hrozí Izraeli dalšími krvavými masakry. „Uděláme to znovu a znovu,“ řekl politik

Autor: ČTK - 
1. listopadu 2023
18:55

Představitel politického křídla palestinského islamistického hnutí Hamás Ghází Hamad v rozhovoru s libanonskou televizí pohrozil, že skupina zopakuje krvavý útok na Izrael, který provedla 7. října, a vyjádřil přání zničit Izrael. Rozhovor s titulky dnes na síti X zveřejnila nevládní organizace Middle East Media Research Institute (MEMRI). Příspěvek sdílel také britský ministr zahraničí James Cleverly a napsal k tomu: "Jak může být mír, když Hamás usiluje o likvidaci Izraele?"

„Izrael je země, která na našem území nemá co dělat. Musíme tu zemi odstranit, protože představuje bezpečnostní, vojenskou a politickou katastrofu pro arabský a islámský národ. Nestydíme se to říct,“ uvedl Hamad v rozhovoru LBC TV 24. října. V rozhovoru označil existenci Izraele za „nelogickou“ s tím, že je třeba jej odstranit z palestinského území.

„Musíme dát Izraeli lekci a uděláme to znovu a znovu,“ řekl a prohlásil, že útok 7. října byl pouze začátek a že Hamás tuto operaci klidně bude opakovat čtyřikrát. „Budeme za to muset zaplatit daň? Ano, jsme připraveni za to zaplatit. Jsme nazýváni národem mučedníků a jsme hrdí na to, že obětujeme mučedníky,“ řekl. Hamad také prohlásil, že Hamás 7. října „nechtěl ublížit civilistům“, ale „došlo ke komplikacím“.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
09:58
27. 11. 2023

Čínský ministr zahraničí Wang I odcestuje tento týden do New Yorku, kde Čína ve středu uspořádá zasedání Rady bezpečnosti OSN o konfliktu Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás. Podle agentury Reuters o tom dnes informovalo čínské ministerstvo zahraničí.

„Čína tento měsíc převzala rotující předsednictví Rady bezpečnosti OSN a 29. listopadu uspořádá schůzku na vysoké úrovni k izraelsko-palestinské otázce,“ řekl mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin. „Čína doufá, že pořádáním této schůzky přispěje k nastolení příměří,“ dodal. Zasedání bude podle něj osobně předsedat šéf čínské diplomacie Wang I.

09:40
27. 11. 2023
!

Nejbohatší muž světa Elon Musk by se měl dnes v Izraeli setkat s prezidentem Jicchakem Herzogem, informovala prezidentská kancelář. Prezident míní při setkání s majitelem sociální sítě X (dříve Twitter) zdůraznit potřebu boje proti rostoucímu antisemitismu na internetu, uvedla prezidentská kancelář v prohlášení.

K setkání se mají připojit také zástupci rodin rukojmích držených Hamásem, kteří se podělí o „hrůzy teroristického útoku Hamásu ze 7. října a o přetrvávající bolest a nejistotu těch, kteří jsou v zajetí“, dodala prezidentská kancelář.

Setkání se koná poté, co Musk vyvolal prudkou odezvu kvůli svému souhlasu s antisemitským příspěvkem na X, který obviňoval Židy z podněcování „nenávisti“ vůči bělochům. Podle služby Elonmusksjet už jeho soukromý tryskáč ráno v Izraeli přistál.

09:34
27. 11. 2023

Jako možný zločin z nenávisti je vyšetřován sobotní incident v americkém státě Vermont, při němž útočník postřelil tři vysokoškolské studenty palestinského původu. Podle amerických médií policie v neděli zadržela podezřelého, kterým je 48letý místní muž. Ve Spojených státech v posledních týdnech v důsledku konfliktu na Blízkém východě narostl počet protimuslimských i protižidovských trestných činů.

Trojice dvacetiletých studentů, z nichž dva mají americké občanství a třetí v zemi legálně pobývá, se stala terčem útoku v sobotu večer poblíž areálu Vermontské univerzity ve městě Burlington na severovýchodě USA. Mladí muži, z nichž dva na sobě měli tradiční palestinský šátek, se podle dostupných informací bavili arabsky, když na ně zaútočil běloch s pistolí.

Podle izraelských úřadů si útok Hamásu vyžádal životy 1400 lidí, a to převážně civilistů. Izrael v odvetě zahájil válku proti Hamásu v Pásmu Gazy. O život od té doby v Pásmu Gazy podle tamních úřadů přišlo téměř 8800 lidí.

List The Times of Israel v této souvislosti píše, že Hamás „opakuje lživou mantru“, že nechtěl útočit na civilisty. V posledních třech týdnech se podle listu objevily přesvědčivé důkazy o tom, že velitelé Hamásu dávali přímé pokyny útočit na civilisty.

„Jsme obětí okupace. Tečka. Proto by nám nikdo neměl vyčítat, co děláme. Sedmého října, 10. října, miliontého října. Vše, co děláme, je ospravedlnitelné,“ prohlásil Hamad.

Video  Fiala navštívil Izrael: Jednal s Netanjahuem, setkal se s oběťmi války  - Soc. síť X - Petr Fiala
Video se připravuje ...

Athina ( 2. listopadu 2023 06:17 )

Athina ( 2. listopadu 2023 06:16 )

Zobrazit celou diskusi