Hamás hrozí Izraeli dalšími krvavými masakry. „Uděláme to znovu a znovu,“ řekl politik

Autor: ČTK - 
1. listopadu 2023
18:55

Představitel politického křídla palestinského islamistického hnutí Hamás Ghází Hamad v rozhovoru s libanonskou televizí pohrozil, že skupina zopakuje krvavý útok na Izrael, který provedla 7. října, a vyjádřil přání zničit Izrael. Rozhovor s titulky dnes na síti X zveřejnila nevládní organizace Middle East Media Research Institute (MEMRI). Příspěvek sdílel také britský ministr zahraničí James Cleverly a napsal k tomu: "Jak může být mír, když Hamás usiluje o likvidaci Izraele?"

„Izrael je země, která na našem území nemá co dělat. Musíme tu zemi odstranit, protože představuje bezpečnostní, vojenskou a politickou katastrofu pro arabský a islámský národ. Nestydíme se to říct,“ uvedl Hamad v rozhovoru LBC TV 24. října. V rozhovoru označil existenci Izraele za „nelogickou“ s tím, že je třeba jej odstranit z palestinského území.

„Musíme dát Izraeli lekci a uděláme to znovu a znovu,“ řekl a prohlásil, že útok 7. října byl pouze začátek a že Hamás tuto operaci klidně bude opakovat čtyřikrát. „Budeme za to muset zaplatit daň? Ano, jsme připraveni za to zaplatit. Jsme nazýváni národem mučedníků a jsme hrdí na to, že obětujeme mučedníky,“ řekl. Hamad také prohlásil, že Hamás 7. října „nechtěl ublížit civilistům“, ale „došlo ke komplikacím“.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:31
18. 10. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek naše zpravodajství z konfliktu v Izraeli končíme, budeme pokračovat ve čtvrtek ráno. Dobrou noc.

23:23
18. 10. 2023

„I když ještě stále shromažďujeme informace, podle našeho současného odhadu, založeného na analýze leteckých snímků, odposlechů a informací z otevřených zdrojů, není Izrael zodpovědný za včerejší výbuch v nemocnici v Gaze,“ uvedla podle deníku The New York Times Adrienne Watsonová, mluvčí americké Národní bezpečnostní rady.

23:04
18. 10. 2023

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí souhlasil s tím, že přes hraniční přechod Rafáh projede do Pásma Gazy 20 kamionů s humanitární pomocí. Podle agentur to dnes řekl novinářům při návratu z Izraele americký prezident Joe Biden. Představitelé OSN před Bidenovým prohlášením uvedli, že neví, kdy bude zahájen provoz na klíčovém hraničním přechodě. Ten podle dřívějšího prohlášení Egypta nefunguje kvůli škodám způsobeným izraelskými útoky.

Bílý dům také sdělil, že doufá, že průjezd přes hraniční přechod se bude týkat více než uvedených 20 kamionů. „Pokud je (palestinské hnutí) Hamás zabaví, nebo nenechá projet, tak to skončí,“ řekl podle stanice BBC Biden novinářům. V oficiálním prohlášení Bílého domu stojí, že Biden a Sísí se dohodli „na podpoře naléhavé a důrazné mezinárodní odezvy na humanitární výzvu OSN“.

Podle izraelských úřadů si útok Hamásu vyžádal životy 1400 lidí, a to převážně civilistů. Izrael v odvetě zahájil válku proti Hamásu v Pásmu Gazy. O život od té doby v Pásmu Gazy podle tamních úřadů přišlo téměř 8800 lidí.

List The Times of Israel v této souvislosti píše, že Hamás „opakuje lživou mantru“, že nechtěl útočit na civilisty. V posledních třech týdnech se podle listu objevily přesvědčivé důkazy o tom, že velitelé Hamásu dávali přímé pokyny útočit na civilisty.

„Jsme obětí okupace. Tečka. Proto by nám nikdo neměl vyčítat, co děláme. Sedmého října, 10. října, miliontého října. Vše, co děláme, je ospravedlnitelné,“ prohlásil Hamad.

Video  Fiala navštívil Izrael: Jednal s Netanjahuem, setkal se s oběťmi války  - Soc. síť X - Petr Fiala
Video se připravuje ...

Lomikel ( 2. listopadu 2023 08:10 )

Ale bude z něj mučedník a čeká ho dvaasedumdesát pannen. No neber to...

Athina ( 2. listopadu 2023 06:17 )

Athina ( 2. listopadu 2023 06:16 )

Zobrazit celou diskusi