Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Není to zdravé, ale je to levné! Rakouský kancléř to schytal za rady chudým. Poslal je do „Mekáče“

Autor: ČTK - 
29. září 2023
13:11

Rakouský kancléř Karl Nehammer čelí kritice za video, ve kterém doporučuje chudým rodinám, aby se jejich děti stravovaly v provozovnách rychlého občerstvení McDonald's. Nehammer to uvedl jako příklad nejlevnějšího teplého jídla na rakouském trhu, píše server Politico. Podle něj si tak chudé rodiny nemohou stěžovat, že nedokáží svým dětem obstarat teplé jídlo. Podle představitelů organizací, které se zabývají chudobou, ale tento konzervativní politik nezná realitu, ve které žijí lidé v Rakousku.

Rakouská média tento týden zveřejnila video, kde Nehammer diskutuje na setkání u vína a lahůdek v Salcburku. V proslovu se podivuje nad tím, že někdo může tvrdit, že nedokáže obstarat teplé jídlo pro své děti.

Víte, jaké je nejlevnější teplé jídlo v Rakousku? Není to zdravé, ale je to levné - hamburger v McDonaldu stojí 1,40 eura (34 Kč), s hranolky 3,50 eura (85 Kč),“ uvedl Nehammer. Rodičům, kteří nemají dost peněz, kancléř doporučil více pracovat.

Mluvčí rakouské odnože společnosti McDonald's serveru Politico potvrdil, že ceny uváděné Nehammerem odpovídají realitě, byť mezi jednotlivými restauracemi mohou být rozdíly.

„Kdokoliv tvrdí, že v Rakousku nikdo netrpí chladem či zimou, tak nezná realitu,“ uvedl šéf dobročinné organizace Caritas Austria Michael Landau. Představitelka organizace pro zdravé stravování EuroHealthNet Dorota Sienkiewiczová uvedla, že kancléřova slova jsou „nejhorším zdravotním doporučením“, jaké mohou chudí dostat. A to platí podle ní hlavně pro děti, které se nemohou chránit před nezdravým způsobem stravování.

Nehammerovy výroky kritizovaly i jeho vládní partneři ze strany Zelených či opoziční sociální demokraté. Ve čtvrtek se Nehammer ke svým výrokům vrátil na sociálních sítích, kde se zastal sociální politiky své vlády. „Stojím si za myšlenkou, že výkon musí být odměněn, a stojím si za faktem, že rodiče mají povinnost starat se o své děti,“ řekl.

Video  Burger podle profesionálů: bez čeho se neobejde? 
Video se připravuje ...

Eva HÁDĚ ( 6. října 2023 10:04 )

Ze se nestydi

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud