Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Video zachytilo výbuch letadla: Byli na palubě žoldnéři od wagnerovců? Vláda Mali dál mlčí

Video se připravuje ...
Autor: mav - 
28. září 2023
15:23

Iljušin dosedá doprostřed ranveje, zbytek dráhy mu nestačí – sotva přejede její konec, zachvátí ho mohutné plameny, ukazuje nové video. Okolo sobotní tragédie vojenského přepravního letadla v Mali nadále zůstává spousta otázek. Přistání nezvládl stroj sovětské výroby Iljušin-76, který podle některých tvrzení v minulosti používali žoldnéři Wagnerovy skupiny. Její neoficiální mluvčí ovšem zdůrazňuje, že nikdo z nich na palubě nebyl.

Moc v Mali roku 2020 uchvátila junta, vojáci se odvrátili od západních spojenců a začali spolupracovat s Ruskem. Tvrdí, že instruktoři z ruské armády pomáhají jejich vojáky cvičit pro boj s džihádistickými teroristy; popírají ovšem zprávy, že jde o soukromou armádu Jevgenije Prigožina alias wagnerovce. Ta se přitom k nasazení proti malijským povstalcům hrdě hlásí na sociálních sítích.

V sobotu havaroval Iljušin na letišti Gao, který používají domácí vojáci i jejich ruští partneři v blízkých bojích, případně i mise OSN. V týdnu se po sociálních sítích rozšířilo údajné video z incidentu, které ukazuje, jak stroj končí mimo ranvej v plamenech. „Letadlo přistává na ranvej 06L poměrně pozdě. Poté vysokou rychlostí přejíždí dráhu, hroutí se a začíná hořet,“ komentoval server Aerotime Hub. Evropská družice Sentinel ukázala vrak letounu kus od ranveje.

V neděli několik zdrojů anonymně řeklo francouzské agentuře AFP, že iljušin náležel malijské armádě, měl ovšem na palubě i jejich ruské spojence. A dříve prý žoldnéřům stroj sloužil. „Zatím nebylo zjištěno, kolik bylo obětí, ale existují obavy, že na palubě mohlo být až 140 cestujících,“ píše britský list Daily Mail, aniž uvádí, kdo s takovým číslem přišel.

Představitelé země se k havárii nevyjádřili. „Malijské úřady, které o události zcela mlčí, se poprvé nepřímo zmínily o této letecké katastrofě prostřednictvím úmrtí vysoce postaveného důstojníka,“ komentoval francouzský server Huffington Post.

Ve středu tamní server L’Essor informoval, že byl za velké slávy a účasti ministra obrany i členů generálního štábu pohřben podplukovník Moussa Traoré (†62), šéf divize infrastruktury v hlavním štábu malijského letectva. „Zemřel 23. září 2023 při výkonu služby v letectvu,“ uvádí zpráva na webu armády – což odpovídá dnu havárie. O ní však armáda i L'Essor zcela mlčí. Podplukovník v 90. letech coby letecký mechanik studoval i v Rusku, sloužil posléze na strojích sovětské provenience.

Přítomnost žoldnéřů na palubě opakovaně odmítá telegramový kanál Grey Zone, jeden z de facto mluvčích Wagnerovy skupiny. „Letadlo si pronajala místní vláda pro přepravu nákladu a provozovalo ho malijské letectvo,“ uvádí ve středečním příspěvku. „Navzdory prvním spekulacím na internetu o zásahu letadla ze země, například raketou MANPADS, video ukazuje, že Il-76 havaroval, když sjel z dráhy. Přesto se nejedná o první, druhou, ba ani pátou ztrátu letounu v krátkém období poslední doby, a to z náhlých technických příčin. Rád bych ještě jednou poznamenal, že tento letoun, respektive let, nepřepravoval žádný personál skupiny Wagner,“ dodává Grey Zone.

„V informačním vakuu se objevují zvěsti, že letadlo patřilo skupině Wagner. To však neodpovídá skutečnosti,“ psal už v sobotu 23. září Grey Zone. „Nehledě na to, že jsem již dříve psal o náhlé havárii letadla ‚hudebníků‘ v Mali – tento pronajatý Il-76 byl používán místními silami k přepravě nákladu pro různé účely. Na palubě nebyl žádný personál skupiny Wagner.“

brano34 ( 28. září 2023 17:17 )

Piloti museli být hodně podnapilí, když dosedali v polovině ranveje a nedošlo jim, že to neubrzdí.....Aero mělo příliš velkou rychlost, narazilo do terénních překážek, které zapříčinily havárii a zboření konstrukce stroje. Následný výbuch paliva byl neodvratitelný. Proč nepřerušili přistání a nezvedli stroj k druhému pokusu o přistání, to se možná dozvíme ze zapisovače černých skříněk...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud