Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Havárie ruského Iljušinu v Mali: Letadlo bylo plné vojáků a wagnerovských žoldáků?!

Autor: ČTK - 
24. září 2023
16:23

Ve městě Gao na severu Mali se v sobotu při přistávání zřítil vojenský letoun. Panují obavy z vysokého počtu obětí, ale zatím nejsou k dispozici žádné upřesňující informace od úřadů, uvedla dnes agentura AFP. „Příčiny ještě nejsou známé,“ uvedl nejmenovaný zdroj z místního letiště. Letadlo podle něj bylo „přetíženo“ malijskými vojáky a jejich spojenci, žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny.

„Počet obětí je vysoký,“ uvedl diplomatický zdroj, který rovněž řekl, že letoun přepravoval vojáky a jejich ruské spojence, jakož i vojenské vybavení. Žádné úřední sdělení dosud nebylo vydáno.

„Nepřipadá v úvahu, abych se vyjádřil k vojenským záležitostem,“ zareagoval na dotaz jeden z představitelů malijské armády. „Zasahovali jsme, ale moc jsme toho nezmohli. Je to opravdu vážné. Víc nemohu říct,“ uvedl nejmenovaný hasič.

Mluvčí německé armády, jejíž vojáci jsou v Gao v rámci mise OSN v Mali (MINUSMA) potvrdil AFP zřícení letounu. „Podle informací, které máme k dispozici, letadlo minulo přistávací dráhu,“ uvedl s tím, že nešlo o německé letadlo, ale o stroj ruské výroby Il-76.

Vojenské letiště v Gao používá malijská armáda, jakož i její ruští partneři a mise OSN.

Mali se dlouhodobě potýká s povstalci napojenými na teroristickou síť Al-Káida a organizaci Islámský stát, kteří si v posledním desetiletí vytvořili zázemí na severu země. Své aktivity rozšířili islamisté i do dalších regionů západoafrické země a také do dalších států v oblasti Sahelu jižně od Sahary. Zde ovládli rozsáhlá území, zabili tisíce lidí a miliony jich vyhnali z domovů.

Frustrace z rostoucí nejistoty podnítila v Mali od srpna 2020 dva vojenské převraty. Junta následně spálila mosty s tradičními západními spojenci a požádala o pomoc ruské žoldnéře. Její nečekaný červnový požadavek na odchod mírových sil OSN vyvolal obavy, že by země mohla sklouznout do ještě většího chaosu.

Letecká katastrofa se stala v kontextu rostoucího napětí mezi různými ozbrojenými aktéry v oblasti a malijskou armádou. Od srpna jsou regiony Timbuktu a Gao dějištěm řady útoků proti armádním pozicím a proti civilistům. Stahování sil OSN provází soupeření armády a ozbrojených skupin o kontrolu nad územím.

Video  Vnitřek Prigožinova letounu  - Archiv Blesku
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi