Pavel odsoudil ruské barbarství a komentoval hrůzné video popravy: Rusové jako džihádisté z ISIS?!
Petr Pavel dnes vyrazil poprvé v roli prezidenta na své vůbec první jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). A na pořadu dne byla samozřejmě i válka na Ukrajině. Pavel, který se v dubnu chystá Ukrajinu navštívit, komentoval na tiskovce po jednání BRS i situaci kolem videa, které zděsilo svět. Pokud by se potvrdila pravost videa s uříznutím hlavy ukrajinského vojáka, ruští vojáci by se zařadili po bok Islámského státu, konstatoval Pavel, který však upozornil na to, že Rusové na Ukrajině mají na svědomí řadu jiných doložitelných barbarských činů, které je třeba odsoudit.
Rada se naposledy sešla 15. února, kdy mimo jiné hodnotila loňská cvičení NATO a jednala o těch letošních. Dnešní zasedání bylo první, na které Pavel mohl dorazit.
Dopoledne přitom nejprve Petr Pavel jednal na generálním štábu o modernizaci české armády, ale také o možnostech pomoci Putinem napadené Ukrajině. S vedením armády mluvil také o své plánované návštěvě Ukrajiny.
Do Strakovky Pavel dorazil kolem 15:50, před hlavním vchodem ho přivítal premiér Petr Fiala (ODS). Během tiskovky po jednání bezpečnostní rady došlo i na reakci prezidenta na mimořádně násilné video, na němž muž v uniformě s bílou páskou na ruce - které na Ukrajině používá ruská invazní armáda - uřízl hlavu živému člověku v uniformě s ukrajinskými znaky.
Pavel odsoudil ruské barbarství
Prezident Pavel uvedl, že pravost nahrávky není možné ověřit, proto se nemůže vyjádřit ke konkrétnímu případu. Doplnil, že je ale zdokumentována řada dalších, které je třeba odsoudit a které nepatří do 21. století.
Pavel v této souvislosti promluvil též o videu, kterým žádal o reakci ukrajinský prezident Zelenskyj „některé lídry spojeneckých a partnerských zemí ve vztahu k tomu videu, které mělo dokumentovat další barbarský čin ruských vojáků na Ukrajině“.
„Vzhledem k tomu, že zatím z našich zdrojů není možné pravost toho videa ověřit, tak se nemohu vyjádřit k tomu konkrétnímu případu. Ale vzhledem k tomu, že ruské ozbrojené síly napáchaly na území Ukrajiny již celou řadu zdokumentovaných barbarských činů, tak mi nezbývá, než takové chování odsoudit, protože skutečně do 21. století. Pokud by se prokázala pravost toho videa, tak se tím ruští vojáci staví po bok Islámského státu,“ vzkázal Pavel po jednání Bezpečnostní rady státu.
K ISIS přirovnali Rusy i Ukrajinci
Zelenskyj dnes v reakci na záběry uvedl, že svět je musí vidět, a vyzval světové vůdce, aby reagovali. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba přirovnal Rusko k takzvanému Islámskému státu (ISIS).
„Je absurdní, že Rusko, které je horší než ISIS, předsedá RB OSN. Ruští teroristé musí být vyhnáni z Ukrajiny i z OSN a musí být pohnáni k odpovědnosti za své zločiny,“ napsal na twitteru s odkazem na teroristickou organizaci, jejíž ozbrojenci před lety zveřejňovali z Iráku a Sýrie videa s uřezáváním hlav zajatců. Moskva se tento měsíc ujala rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes videozáběry označil za strašné a zároveň vyzval k jejich ověření. „Jistě, jsou to hrozné záběry,“ řekl novinářům podle ruských tiskových agentur. „Žijeme ve světě podvrhů a je třeba prověřit pravost těchto záběrů,“ dodal.
Video, které podle CNN bylo zveřejněno 8. dubna na proruském kanálu, údajně natočili žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny. Ruské účty na sociálních sítích tvrdí, že bylo natočeno poblíž Bachmutu na východě Ukrajiny, podotkla CNN s tím, že nemůže lokaci potvrdit.
Fiala: Nežijeme v bezpečném světě
„Nežijeme v bezpečném světě, bezpečnostní situace kolem nás je problematická. Ruská agrese na Ukrajině trvá a všechny důsledky této brutální války pociťujeme v Evropě, pociťujeme je v celém světě. Ten konflikt probíhá jenom několik set kilometrů od našich hranic a musíme se zabývat opakovaně dopady ruské agrese na Ukrajinu na naše občany a na občany dalších zemí Evropy,“ poznamenal na společné tiskovce s Pavlem premiér Fiala.
Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Členy jsou v souladu se zákonem o bezpečnosti ČR premiér a další členové kabinetu podle rozhodnutí vlády. Právo účastnit se jednání má i prezident. Řádné schůze se konají nejméně jednou za čtvrt roku. Bývalý prezident Miloš Zeman se jednání neúčastnil.
„Vždycky jsem vnímal důležitost koordinace mezi hlavními ústavními činiteli, důležitost mít informace z první ruky a zároveň také to, že bezpečnost se zdaleka netýká pouze armády, policie, případně vězeňské služby nebo hasičů, ale že se prolíná všemi oblastmi a i z toho důvodu vnímám jako důležité, aby se i prezident účastnil alespoň některých jednání Bezpečnostní rady státu,“ podotkl dnes Pavel.
Pavel jednal na štábu o české armádě i Ukrajině
Prezident Pavel vedle toho ve středu jednal na generálním štábu o modernizaci české armády nebo o jejím financování. S vedením armády mluvil také o bezpečnostní situaci a své plánované návštěvě Ukrajiny.
S náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou se chce Pavel pravidelně setkávat jednou za čtvrt roku. „Hlavně jsem se přijel poinformovat o aktuálním stavu armády, stavu modernizace, projektů, které jsou v běhu a které jsou připravované, stavu financování těchto projektů, ale pak také bezpečnostní situaci především s ohledem na plánovanou a připravovanou návštěvu na Ukrajině,“ řekl Pavel po jednání. Na Ukrajinu by se měl podle dřívějšího vyjádření vypravit během dubna.
Řešili vojenskou pomoc Ukrajincům
Pavel také řekl, že v souvislosti s válkou na Ukrajině mluvil s vedením armády o tom, co už bylo Ukrajině dodáno, co ještě tato země požaduje a co z toho má Česko k dispozici. „Čím jsme schopni přispět, jak z hlediska materiálu, techniky, tak třeba i výcviku ukrajinských vojáků,“ dodal.
Armáda na svém webu www.army.cz uvedla, že Pavel s Řehkou diskutovali o dalším směřování armády, modernizačních projektech a nových vojenských schopnostech. Zabývali se také aktuální situací na Ukrajině, poznatky z průběhu vedení války a vojenskou pomocí zemi.
Pavel se podle armádního webu při své první návštěvě generálního štábu v nové roli zajímal o to, jak je armáda připravena reagovat na aktuální hrozby.
Řehka chce na společných jednáních prezidenta informovat o plánech a záměrech armády, aktuálním vývoji situace na Ukrajině a její pomoci nebo o strategických a významných projektech. „V materiální a vojenské pomoci válkou postižené Ukrajině budeme nadále intenzivně pokračovat. Dokonce máme v plánu vysílání mobilních výcvikových týmů v rámci aliance,“ doplnil Řehka.
Pavel v minulosti české armádě z pozice náčelníka generálního štábu velel. Z čela armády odešel v roce 2015 na pozici šéfa Vojenského výboru NATO, působil v ní do roku 2018.
Oranžová revoluce,Majdan, masky revoluce, Ukrajina jiná pravda,
Tymošenková, koukni-pokud budeš chtít.