Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Před pár dny sníh, teď teploty až 33 °C. Aprílové počasí mate Španěly i zbytek Evropanů

Autor: ČTK - 
11. března 2023
20:33

Chaotické počasí ovládlo v těchto dnech Evropu: zatímco na severu či ve střední části kontinentu sněžilo či foukal silný vítr, jinde zažívali jarní teploty. Ve Španělsku dokonce v neděli očekávají už teploty spíše letní - na jihu má být přes 30 stupňů a meteorologové očekávají březnový rekord, informovala agentura DPA. 

Aprílové počasí už v březnu mají například v Německu, kde dnes řada míst hlásila sněžení a silný vítr. Už v neděli ale mají teploty stoupat až ke 13 stupňům na jihozápadě či k deseti na severovýchodě. V noci na pondělí bude opět silný vítr a v pondělí začnou teploty opět stoupat, podle meteorologů citovaných DPA se mohou na jihozápadě blížit až ke 20 stupňům Celsia.

Silný vítr zasáhl dnes mimo jiné Českou republiku a také Slovensko. V Bratislavě podle agentury TASR byl vichr tak silný, že způsobil zranění několika lidem. Starší žena kvůli němu upadla a zlomila si nohu. Slovenská média informují také o množství vyvrácených stromů.

S rozmary počasí se potýká rovněž Španělsko, kde v neděli a pondělí zažijí co do teplot léto. Nejvyšší teploty se očekávají na jihovýchodě, kde v Alicante, Valencii či v Murcii může být až 33 stupňů. Teplo bude například i na Mallorce - ještě začátkem minulého týdne tam sněžilo, ovšem v neděli čekají kolem 22 stupňů. Nebývalou sněhovou nadílku zažili před necelými dvěma týdny také v Barceloně, kde dnes bylo 25 stupňů Celsia.

„Tyto teploty jsou spíše květnové a ve Středomoří dokonce červnové až letní,“ řekl španělskému rozhlasu Antena 3 mluvčí meteorologického ústavu AEMET Rubén del Campo. Podle něj jsou tento víkend teploty v průměru o pět až deset stupňů vyšší než obvykle.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi