Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Sníh ochromil Slovensko: Bouračky, zavřená střediska v Tatrách a varování před vycházením v Žilině

Aktualizováno -
4. února 2023
20:23
Autor: ČTK - 
4. února 2023
12:33

Sever Slovenska i jih Polska se potýkají s přívaly nového sněhu, situaci komplikuje silný vítr. Ve Vysokých Tatrách zastavila provoz lyžařská střediska v Tatranské Lomnici, ve Starém Smokovci a na Štrbském Plesu, informovala agentura TASR. Úřady v okrese Žilina vyzvaly lidi, aby zůstali doma a nejezdili o víkendu autem na severní Slovensko, pokud to není nutné. Nepříznivé počasí se očekává i v neděli. Polský Tatranský národní park je kvůli nebezpečí pádu lavin pro turisty celý uzavřen.

Slovenské ministerstvo vnitra v souvislosti se silným sněžením a větrem eviduje více než 100 mimořádných situací, jde zejména o nesjízdné silnice nebo ztížený přístup do obchodů a zdravotních středisek. Na některých místech jsou lidé bez dodávek elektrického proudu.

Na dálnici D1 směrem z Popradu na Prešov se srazilo osm aut. Na tom samém místě, ale v opačném směru, o něco později havarovalo 30 aut. Nehoda se obešla bez vážnějších zranění. Kvůli nulové viditelnosti, silnému větru a hustému sněžení silničáři pod Tatrami uzavřeli několik silničních tahů, včetně dálnice v této oblasti. Až dvouhodinová zpoždění vlaků hlásí železnice.

I v těch částech Slovenska, kde sněhová kalamita není, musejí lidé počítat s následky nepříznivého počasí. Třeba v Bratislavě podle zpravodajské televize TA3 silný vítr lámal stromy nebo převracel billboardy. V části okresu Veľký Krtíš na jihu země jsou záplavy.

Slovenská horská služba varuje před pohybem v horách. Čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí platí ve Vysokých a Západních Tatrách, v Nízkých Tatrách a na Malé Fatře. V některých částech Tater napadlo za poslední dny až 150 centimetrů sněhu. Na hoře Chopok v Nízkých Tatrách dosáhl vítr rychlosti přes 120 kilometrů za hodinu, což odpovídá síle orkánu.

Polský Tatranský národní park na svých internetových stránkách informoval, že na žádost horské služby je kvůli špatnému počasí a lavinovému nebezpečí uzavřená celá polská strana Tater. Turisté nesmějí chodit na cesty pro pěší, trasy pro běžkaře ani na sjezdovky.

Podle televize TVN24 se situace v nejbližších dnech nezlepší. Průvodce po národním parku Tomasz Zajonc televizi řekl, že je to poprvé, co byl celý národní park uzavřen kvůli nebezpečí lavin. Vysvětlil, že v současné situaci už samotná přítomnost lidí v údolí může způsobit, že se ze svahů, které dolinu obklopují, může utrhnout lavina. A může být podle něj tak velká, že se nezastaví v údolí, ale až na protější stráni.

V Polsku strom usmrtil ženu

Také na polské straně Beskyd horská služba odrazuje od výletů do hor a varuje, že kvůli tomu, že většina cest je zavátých, by měli záchranáři problém dostat se k turistům v nesnázích. Na zemi leží asi metrová vrstva sněhu, někde jsou ale dvoumetrové závěje.

Ve Slezském vojvodství ve vsi Cisiec se dnes ráno vyvrátil strom na rodinný dům. V jeho troskách našli hasiči mrtvou starší ženu. V tomto polském regionu bylo dnes ráno bez dodávek elektřiny více než 10 000 domácností.

Špatná situace dnes panuje v dopravě na jihovýchodě Polska. Problémy jsou na hlavním silničním tahu vedoucím od Krakova směrem na Zakopané, kde mají auta problémy v kopcích a tvoří se dlouhé kolony. Ucpaná je i silnice vedoucí od slovenské hranice do Nowého Targu, protože na ní uvázly kamiony. I když silničáři sníh odhrnují, vítr cesty znovu zavane.

Video  Lavina ve slovenských Vysokých Tatrách v neděli strhla Poláka.  - TV JOJ
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi