Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zvláštní úkaz na Slovensku: Dálnici zasáhla písečná bouře, lidé panikařili a bourali

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
11. března 2023
21:49
Autor: Mii, ČTK - 
11. března 2023
15:04

Nejen Česko se potýká s následky silného vichru. V sobotu zasáhl i Slovensko, přičemž u sousedů byla situace ještě dramatičtější. Vítr rozvířil prach na slovenské dálnici D2 a vytvořil nefalšovanou písečnou bouři, ve které nebylo vidět na vozovku. Došlo tak k několika rozsáhlým nehodám. Škody i rozsah bouře zachytila slovenská policie na videu.

Dálnice byla uzavřena od hraničního přechodu Čuňovo-Rajka do Maďarska až po křižovatku s dálnicí D4 u obce Jarovce, nyní už je průjezdná. Na snímcích jsou vidět nabourané kamiony i vozidla, střet si ale podle policie nevyžádal žádné zranění. Výše škody je odhadovaná na 10 000 euro.

Vítr komplikoval dopravu také v Bratislavě, kde se v městské části Záhorská Bystrica odtrhl billboard. V jiné části města spadlo elektrické vedení. Další regiony Slovenska pak hlásí popadané stromy na silnicích.

Agentura AP později informovala, že zřejmě písečná bouře zasáhla i Maďarsko. Na dálnici M1 zhruba 25 kilometrů západně od Budapešti v hromadné havárii uvázlo pět nákladních aut a 37 dalších vozidel; 19 jich hořelo. Zranilo se 36 lidí, z toho jeden člověk je v ohrožení života a 13 dalších je zraněno vážně. Na místě zasahovaly čtyři záchranné vrtulníky a několik pozemních týmů.

Písečná bouře vzniká ve chvíli, kdy je vlivem větru do atmosféry zvedán drobný prachový materiál nebo písek. Ten se pak přesouvá do nových oblastí, kde je ukládán. Písečné bouře patří mezi specifické atmosférické jevy.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jiří Zvěřina ( 12. března 2023 01:38 )

Škoda 10.000,- Euro??? To tak maximálně na jednom vozidle....

Jan Kocián ( 11. března 2023 18:39 )

A to jsou pak ony škody, na které jsou lidé zvyklí.

Jan Kocián ( 11. března 2023 18:32 )

Vítr byl tak extrémní, že SHMÚ musel předělat oranžovou výstrahu na červenou před 180 km/h na horách.

Větrné škody nejsou moc velké? Protože v bouřkách i mimo tornáda fouká často přes 150 km/h.

zirioges ( 11. března 2023 15:56 )

"Hliněnou" bouři a škody při buračce na dálnici zaplatí místní zemědělci. Upravovat půdu před vichřicí nebyl dobrý nápad.

Jan Kocián ( 11. března 2023 15:49 )

Střední Evropu zasáhl fenomén zvaný "sting jet", což znamená, že maximální nárazy větru jsou vyšší, než kolik by běžně odpovídalo na základě daného tlakového gradientu. Numerické modely jsou na tento jev dobře naprogramovány, takže to dokáží správně interpretovat a započítat do výsledných predikcí.

Zobrazit celou diskusi