Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Čínský prezident Si Ťin-pching posiluje moc, potřetí povede komunisty. Putin gratuluje

Aktualizováno -
23. října 2022
10:09
Autor: ČTK - 
23. října 2022
08:13

Čínský prezident Si Ťin-pching byl dnes potvrzen do funkce generálního tajemníka komunistické strany Číny na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Strana zároveň jmenovala nový sedmičlenný stálý výbor politbyra, v jehož čele stojí právě 69letý Si a v němž dominují prezidentovi spojenci. V širším 25členném politbyru chybí poprvé po 25 letech ženy, píší agentury. Analytici zdůrazňují, že Siho vítězství je výraznější, než se čekalo, a hovoří o ještě silnější koncentraci moci v rukou prezidenta.

V novém stálém výboru politbyra, který představuje nejužší vedení strany a potažmo i Číny jako takové, se na druhém místě překvapivě umístil 63letý šanghajský stranický vůdce Li Čchiang. Výběr podle agentury DPA naznačuje, že se blízký důvěrník Si Ťin-pchinga stane v březnu novým předsedou vlády. Členem nejužšího mocenského kruhu naopak nebude dosavadní čínský premiér a zastánce ekonomických reforem Li Kche-čchiang, který odchází do předčasného důchodu, ačkoli je mu teprve 67 let.

V sedmičlenném výboru zůstává vedle Si Ťin-pchinga i šéf mocné disciplinární komise, 65letý Čao Le-ťi, a hlavní ideolog, 67letý Wang Chu-ning. Kromě šanghajského stranického vůdce jsou nově členy tohoto úzkého kruhu i pekingský stranický vůdce, 66letý Cchaj Čchi, náčelník generálního štábu a blízký důvěrník Si Ťin-pchinga Ting Süe-siang a šéf strany významné provincie Kuang-tung, 66letý Li Si.

V předchozím politbyru zasedala i čínská vicepremiérka Sun Čchun-lan. Ta nyní odešla do důchodu a žádná další žena už se členkou tohoto orgánu nestala.

Oznámení nového nejužšího vedení předcházel 20. sjezd komunistické strany Číny, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků. Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Podle odborníků se postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla. Čínský parlament na svém zasedání v březnu 2023 Si Ťin-pchinga podle předpokladů zvolí jako prezidenta i na dalších pět let. Teoreticky může Si vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

Bezpečnost důležitější než ekonomický růst

Ke znovuzvolení dnes Si Ťin-pchingovi pogratuloval ruský prezident Vladimir Putin. Uvedla to agentura RIA Novosti s odkazem na mluvčího Kremlu. Putin podle Kremlu sdělil Si Ťin-pchingovi, že se těší na pokračování rozvoje „komplexního partnerství“ mezi Ruskem a Čínou. Siovi podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA poblahopřál také vůdce KLDR Kim Čong-un.

„Výsledkem bylo výrazné vítězství Si Ťin-pchinga, rozhodnější, než mnozí zkušení pozorovatelé předpovídali,“ komentoval výsledek sjezdu analytik Richard McGregor z Lowyho institutu v Sydney.

„Moc bude ještě více soustředěna v rukou Si Ťin-pchinga,“ uvedl odborník na čínskou politiku z Hongkongské baptistické univerzity Jean-Pierre Cabestan. Nově jmenovaní jsou “všichni loajální Simu“, řekl. „V systému není vůbec žádná protiváha nebo kontrola a rovnováha,“ pokračoval a dodal, že návrat ke státem silněji řízené ekonomice není dobrou zprávou pro soukromé firmy ani zahraniční investory.

„Zahraniční investoři a podniky zoufale hledali známky toho, že liberálové nebo ´reformátoři´ budou hrát roli při utváření ekonomiky nebo návratu starého ekonomického řádu, který upřednostňoval zahraniční investice a liberalizaci ekonomiky. Z výsledku 20. sjezdu strany jasně vyplynulo, že národní bezpečnost a politická bezpečnost strany bude mít přednost před ekonomickým růstem,“ uvedl analytik Drew Thompson z Národní univerzity v Singapuru.

Video  Bývalý čínský prezident Hu Jintao byl nečekaně vyveden ze sobotního závěrečného ceremoniálu sjezdu komunistické strany  - FP News Agency
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi