Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Sabotáž zastavila německé vlaky! Odborník naznačil útok Rusů: Chtějí vyvolat paniku v Evropě

Aktualizováno -
9. října 2022
16:41
Autor: ČTK - 
8. října 2022
14:25

Německá kriminální policie zatím nezjistila žádné známky toho, že by za sobotní sabotáží na německé železnici stál terorismus či cizí stát. Nevylučuje však, že čin měl politické pozadí. Uvedl to dnes podle agentury Reuters úřad kriminální policie v Berlíně, který dostal vyšetřování případu na starost. Sabotáž na kabelech v sobotu ráno zastavila vlaky na severu Německa. 

Technickou závadu, která ráno zastavila vlaky na severu Německa, způsobila sabotáž na kabelech. Řekla to agentuře DPA mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn.

Sabotáž způsobila selhání digitálního vlakového radiového systému GSM-R sloužícího ke komunikaci mezi centry, která řídí vlakovou dopravu, a jednotlivými vlaky. Problém se podařilo odstranit po více než dvou hodinách.

Obavy z útoků na klíčovou německou infrastrukturu se zvýšily v důsledku únorového zahájení ruské invaze na Ukrajinu a nedávného poškození plynovodů Nord Stream výbuchy, napsala agentura Reuters.

Podle agentury DPA se zdá být jisté, že incident na německé železnici byl cíleným útokem. Zdroje z bezpečnostních kruhů uvedly, že v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku byly záměrně poškozeny optické kabely. V důsledku tohoto poškození pak selhal i záložní systém, píše DPA.

„To, že na dvou různých místech v Německu proběhl téměř současně útok na kritickou infrastrukturu vyžadující značné množství interních informací, ukazuje na takovou míru organizovanosti útočníků, s jakou jsme v této podobě zatím nesetkali,“ uvedl vedoucí představitel parlamentní frakce CDU/CSU Thorsten Frei.

Expert: Rusko chce vyvolat paniku

Bezpečnostní odborník Peter Neumann podle agentury DPA považuje ruský útok na kritickou infrastrukturu v Německu za možný. „Rusko má zájem na tom, aby v Evropě vyvolalo paniku,“ uvedl. Upozornil, že sobotní sabotáž vyžadovala značné znalosti.

„Zřejmě to nebyli amatéři nebo osamělí pachatelé. Bylo to něco, co provedli profesionálové,“ dodal Neumann. Žádné jasné důkazy podle něj nicméně zatím neexistují.

Závada nejprve zastavila všechny vlaky ICE (InterCity-Express), InterCity (IC) a EuroCity (EC) v oblasti. Později společnost oznámila, že ve spolkových zemích Hamburk, Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Brémy nejezdí dálkové ani regionální vlaky. Nejezdily tak ani spoje mezi Berlínem a Kolínem nad Rýnem či Berlínem a Amsterodamem. Vlaky z Dánska nepřekračovaly hranice Německa.

Video  Ahoj. Fiala vítal v Praze souseda Hegera, na supersummit přijeli i Scholz a Morawiecki  - ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi