Stranických omezení i konkurence se generální tajemník postupně zbavil, v posledních měsících a letech však čelí jiným problémům. Tvrdá opatření proti šíření covidu-19, kdy se do přísných lockdownů ještě teď zavírají i celá mnohamilionová města, stále víc iritují čínskou veřejnost. Nekonečná omezení a jejich nemilosrdné, zato mnohdy chaotické vynucování, to vůdci na popularitě nepřidalo, jak píše CNN. Zvláště když je stále zřejmější, že s nakažlivější, zato mírnější variantou omikron je taková přísnost marná a zbytečná.
Politika nulové tolerance vůči covidu ochromila hospodářský růst Číny, který dlouho pomáhal držet státostranu u moci. Nezaměstnanost mládeže narostla na rekordních 20 %, rozsáhlé protesty napříč zemí vyvolala aféra venkovských bank i krize v nemovitostech - developeři nestíhali, zoufalí kupci stále neměli své byty hotové, ale už museli platit hypotéky, jak psala CNN.
Na globální scéně Pekingu nepomohlo úzké spojenectví s Ruskem - s velkou pompou ohlášené na pekingských olympijských hrách letos v únoru, pár týdnů předtím, než Vladimir Putin spustil invazi na Ukrajinu. Čína ji přímo nepodpořila, ale ani „speciální operaci“ neoznačila za invazi, natož aby ji odsoudila.
V Číně však ani takové problémy neznamenají, že by Si ztrácel půdu pod nohama. „Dost často nejsou takové výzvy pro nejvyššího vůdce špatné,“ komentoval pro CNN Dali Yang, politolog Chicagské univerzity. „Autoritářští vůdci jako Si z výzev prosperují - a často je využívají k upevnění své moci.“
strýček Si bojuje o život, chce být samovládcem a uklidil již spoustu spolustraníků, kterým se to nelíbilo. Roste nový Mao Ce-tung, buď posílí moc nebo upadne v nemilost