Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Vzdorujme komunistům! Boháč z Tchaj-wanu dává miliardy na domobranu kvůli hrozbě čínské invaze

Autor: mav - 
10. září 2022
13:37

Ještě před pár lety hlásal jeden z nejbohatších mužů Tchaj-wanu pokojné spojení své vlasti s Čínou, po nedávných zkušenostech ale obrátil. Teď Robert Tsao (Cchao) ohlásil, že část svého jmění dá na obranu ostrova před hrozící čínskou invazí.

Tsao (75) roku 1980 založil firmu United Microelectronics Corp (UMC), prvního výrobce polovodičů na Tchaj-wanu a dodnes jedné z nejvýznamnějších firem v branži, kterou ostrovní země proslula po celém světě. Podobně jako další tchajwanští výrobci elektroniky i UMC spoléhá na továrnu v pevninské Číně. Snad i proto dřív Tsao hlásal utužování vztahů s Čínou a snad i výhledově mírumilovné (znovu)sjednocení. Dokonce se na protest proti vládě, v níž už delší dobu převažují opatrné postoje vůči Číně (či snad proti vyšetřování jeho firmy) vzdal tchajwanského občanství a stal se Singapurcem.

Těm časům je však konec. Koncem srpna se vzdal singapurského občanství a vrátil se do vlasti – kterou nyní hodlá svým bohatstvím bránit. Ministerstvu obrany slíbil 100 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč) na „zabezpečení svobody, demokracie a lidských práv“.

Video  7 věcí, které jste nevěděli o Tchajwanu  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunistický útlak

Jeho mínění vůči Číně změnilo, kterak mocnost přitvrzuje svou nadvládu nad dříve relativně svobodným Hongkongem. A k činům ho teď přiměla ostrá reakce Pekingu na státní návštěvu Nancy Pelosiové, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA. Čína zintenzivnila vojenská a námořní cvičení, která nijak nezastírají, že mají připravit Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu připravit na invazi ostrova, který Peking považuje za vzbouřeneckou provincii – ale který komunisté nikdy neovládali.

„Vhledem k historii Komunistické strany Číny a jejímu násilní na vlastních lidech a její brutální dominance Ujgurů a dalších, kteří ani nejsou Číňané, její hrozby mezi Tchajwanci jen zažehli hořkou nenávist vůči vyhrožujícímu nepříteli a sdílené odhodlání mu čelit,“ prohlásil nyní podle agentury Bloomberg. „Musel jsem se vrátit – když každému říkám, ať se staví proti komunistické straně, těžko se můžu schovávat v zámoří. Lid Tchaj-wanu potřebuje morálně podpořit, tak se vracím, abych tu byl se všemi,“ řekl Rádiu Svobodná Asie.

Ve čtvrtek na tiskové konferenci ohlásil další podporu tchajwanské suverenity: Stylově navlečený do neprůstřelné vesty a balistické přilby slíbil miliardu tchajwanských dolarů (807 milionů Kč) na výcvik domobrany ve spolupráci s Akademií medvěda černého (Kuma). Hovoří o tréninku víc než tří milionů lidí za tři roky; 60 % z peněz má jít na vybudování armády „civilních válečníků“ a za zbytek se dalších 300 tisíc lidí má naučit střílet.

„Pokud dokážeme úspěšně čelit ambicím Číny, nejen zabezpečíme svou vlast, ale také významně přispějeme ke světové situaci a vývoji civilizace,“ dodal Tsao.

Tchajwanská armáda má podle listu The Guardian podstav – poté, co se zrušila povinná vojna, nemá ani 90 tisíc profesionálních vojáků. Avšak ruská invaze na Ukrajinu mnohé motivovala, aby se sami hlásili na nějakou formu branného výcviku. Nová Akademie Kuma například připravuje zájemce na sebeobranu, první pomoc i partyzánskou válku. I střelnice hlásily zvýšený zájem občanů.

„Pan Tsao z UMC odešel před více než deseti lety, už s UMC nemá nic společného,“ reagovala jeho někdejší firma. Výroky o boji s komunisty by mohly být pro továrnu v Číně nepříjemné….

Video  Dějiny konfliktu na Tchajwanu: O co jde?  - Videohub
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 3. prosince 2022 13:57 )

Komunistům snad ani né, ale ty ideologie, to je utrpení. Např "Miluji Green Deal. Ty velké lodě, jak jezdí na vodík a elektřinu... Šmucler si střílel z Bruselu" kovid pass, lockdown, panda zák. A všechny druhy lezení kamsi 👔🧣😍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa