Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Problémový manžel šéfky amerických demokratů: Pelosi odmítl vinu za řízení pod vlivem alkoholu

Autor: ČTK - 
3. srpna 2022
21:06

Manžel předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Paul Pelosi dnes odmítl vinu před soudem, kde čelí obvinění za přestupek řízení pod vlivem alkoholu. Informovala o tom agentura AP. Dvaaosmdesátiletý Pelosi se v květnu za volantem svého porsche srazil v severní Kalifornii s džípem. Přivolaní policisté u manžela Nancy Pelosiové naměřili přítomnost alkoholu nad povolených 0,8 promile. Pelosiová dnes zakončila ostře sledovanou návštěvu Tchaj-wanu.

Pelosi podle policie vjel do křižovatky poblíž vinařského městečka Yountville a srazil se s džípem. Osmačtyřicetiletý řidič, který si přál zůstat anonymní, při srážce utrpěl zranění. Pelosiho po nehodě zadržela policie. Muž významné americké političky strávil noc v cele a ráno byl propuštěn na kauci 5000 dolarů (asi 121.000 Kč). Prokuratura poté Pelosiho obvinila z přestupku kvůli zraněním řidiče džípu.

Podle AP Pelosimu hrozí až pět dnů ve vězení nebo pětiletá podmínka. Soud mu může také nařídit, aby navštěvoval speciální kurz v autoškole nebo aby do svého vozu nechal instalovat detektor alkoholu v dechu.

V USA platí jako hranice alkoholu pro řízení vozidla 0,8 promile, v některých evropských zemích je to 0,5 promile, v ČR je tolerance nulová. U průměrného jedince půl promile odpovídá zhruba dvěma vypitým decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.

Pelosi se dnes k okresnímu soudu v Napě nedostavil. Prohlášení za něj učinila jeho právní zástupkyně Amanda Bevinsová. Kalifornské zákony umožňují, aby se obvinění z přestupku řízení pod vlivem alkoholu k soudu dostavili prostřednictvím svého advokáta. Pelosiovi jsou manželé od roku 1963 a mají pět dětí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa