Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Muž a dvě ženy v boji o britského premiéra: Proti Sunakovi zbyly už jen Mordauntová a Trussová

Autor: ČTK - 
19. července 2022
16:59

V boji o post britského premiéra a lídra Konzervativní strany zůstávají po dnešku tři kandidáti Rishi Sunak (se 118 hlasy), Penny Mordauntová (s 92 hlasy) a Liz Trussová (s 86 hlasy). Poslankyně Kemi Badenochová dostala jen 59 hlasů, a do dalšího kola tak nepostoupila. Konzervativci hledají nástupce premiéra Borise Johnsona, který by měl funkci opustit na začátku září.

Bývalý ministr financí Sunak získal nejvíce hlasů i v předchozích třech kolech hlasováních a jeho pozice zůstává nadále relativně pevná. Podpora ostatních kandidátů v průběhu volby kolísala. Sunak si nicméně oproti pondělní volbě polepšil pouze o tři hlasy. Mordauntová naproti tomu o deset a Trussová o 15 hlasů.

Poslední kolo poslaneckého hlasování plánují konzervativci na středu, kdy by měli zbýt jen dva kandidáti. Ti se pak budou ucházet o hlasy celé členské základny Konzervativní strany, tedy asi 200.000 lidí, kteří rozhodnou o jménu čtvrtého britského konzervativního premiéra od roku 2010.

Kabinet premiéra Borise Johnsona v pondělí prošel hlasováním o důvěře parlamentu, a Johnson tak může setrvat ve funkci do doby, než strana zvolí jeho nástupce. Veřejnost se dozví jméno nového premiéra či premiérky 5. září.

Členové kabinetu dnes na posledním jednání vlády obdarovali Johnsona sbírkou prvních vydání knih Winstona Churchilla o druhé světové válce. Podle premiérova mluvčího šlo o „poděkování za jeho službu zemi“.

Johnson je autorem knihy Faktor Churchill, která popisuje život a práci Winstona Churchilla jakožto státníka, vojáka a spisovatele.

Video  Carrie Johnson - Kdo je třetí manželka Borise Johnsona?  - Videohub
Video se připravuje ...

MajkaB ( 19. července 2022 19:10 )

Gándhího splněný sen

mirkli ( 19. července 2022 18:12 )

Souhlas

lubosbeyr ( 19. července 2022 17:54 )

To už byl lepší ten Johnson.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud