Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

„Je konec,“ premiéra Johnsona k rezignaci přesvědčila manželka Carrie

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
10. července 2022
17:30

Kritici Borise Johnsona jásali, když ve čtvrtek oznámil rezignaci na svůj premiérský post. Jenže k takovému kroku by se pravděpodobně nerozhoupal, kdyby nebylo jeho manželky Carrie. Byla to právě ona, kdo ho podle listu Daily Mail vyvedl ze stavu popírání a vysvětlil mu, jak se věci mají.

„Je konec,“ těmito slovy měla Johnsonová, která je politikovou již třetí manželkou, vysvětlit ministerskému předsedovi, že jeho čas v čele vlády se nachýlil ke konci. O tom, jak velký vliv na manžela má, se mluví dlouhodobě. Dokonce měla stát i za odchodem Johnsonova hlavního stratéga Dominica Cummingse.

Manželka britského premiéra Johnsona Carrie. Premiérovu rezignační řeč poslouchala s dcerkou v náručí. Manželka britského premiéra Johnsona Carrie. Premiérovu rezignační řeč poslouchala s dcerkou v náručí. | Reuters

Johnsonová v minulosti působila jako komunikační šéfka konzervativců a celkově bývala považována za guru ve svém oboru, proto dobře ví, jak to nejen v politice chodí a jak důležitý je názor veřejnosti. Johnson v posledním týdnu přišel o několik významných ministrů a jeho 3 roky v čele britské vlády byly plné skandálů. Mezi ty nejvýznamnější patří večírky během lockdownů, kterých se manželé oba účastnili.

Carrie je politický mozek

„Poslední rozhovor, který vedl k finálnímu rozhodnutí, že Boris rezignuje, byl s jeho manželkou Carrie.  A ona je politický mozek,“ sdělil tisku zdroj. Podle něj to byla ona, kdo Johnsona přesvědčil, že je čas jako premiér skončit. Odstoupil jako lídr Konzervativní strany, premiérem zůstane do doby, než konzervativci zvolí jeho nástupce. „Ve středu, tedy před rezignačním projevem, všechno probral s Carrie, naznačila mu, že je po všem, nakonec se dohodli, že se na finální rozhodnutí vyspí,“ doplnil zdroj.

„Johnson byl celý den naštvaný, navíc sám sobě popíral, co se děje, byl odhodlaný i tento skandál překousnout, jako to dělal v minulosti. Jako ohraná deska dokola opakoval svou písničku – o svém mandátu. Jeho tiskový tým vyvěsil ve středu telefony, říkali, že by to bylo nefér, kdyby ho někdo musel obhajovat,“ zhodnotil situaci před Johnsonovou rezignací.

Johnsonová nebyla první drahou polovičkou britského předsedy vlády, která svého partnera musela upozornit, v jak zapeklité situaci se nachází a že odstoupení z funkce je jediné řešení. Stejnou zprávu v listopadu 1990 musel své manželce Margaret sdělit i Denis Thatcher.

Kdy bude znám nový premiér?

Proces, při kterém si má strana vybrat nástupce Borise Johnsona, běžně trvá delší dobu. Někteří členové vlivného konzervativního Výboru 1922 ale už oznámili, že usilují o jeho zkrácení. Podle jednoho ze členů parlamentní skupiny Boba Blackmana se nominace uzavřou v úterý odpoledne. „Dva hlavní kandidáty vybereme do 21. července, abychom dali členům strany dostatek času na konání schůzí a hlasování poštou. Nový vůdce by měl být znám do 5. září,“ řekl Blackman televizi Sky News.

Volba nového stranického lídra má několik kol, jejichž počet závisí na tom, kolik uchazečů se přihlásí. Celkem je zatím potvrzeno devět zájemců o post vůdce strany, a tedy o premiérskou funkci.

Video  Carrie Johnson - Kdo je třetí manželka Borise Johnsona?  - Videohub
Video se připravuje ...

Jaryn19 ( 10. července 2022 18:17 )

V Anglii běžně ženy mužům vládnou stejně jako v mnoha dalších zemích. Ty chytřejší jen tahají za provázky a ten jejich tajtrlík skáče jak si přejí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud