Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Dovolenkový ráj Čechů čeká obří požáry: Řekové povolali posily ze zahraničí

Autor: ČTK - 
2. července 2022
19:27

Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové evropských jednotek, které budou v zemi v létě nasazeny jako záloha pro případ velkých lesních požárů. V pohotovosti bude v nejteplejších měsících červenci a srpnu více než 200 hasičů z Bulharska, Francie, Německa, Rumunska, Norska a Finska.

Jako první na dvouměsíční misi financovanou a koordinovanou v rámci mechanismu civilní ochrany Evropské unie dorazila skupina 28 rumunských hasičů s osmi vozidly a 16 hasičů z Bulharska se čtyřmi auty.

„Velmi vám děkujeme za to, že jste nám přijeli pomoci během léta, které je pro naši zemi obtížné, a dokázali jste tak, že evropská solidarita není jen teoretická, ale skutečná,“ uvítal v Aténách členy rumunské mise řecký ministr civilní ochrany Christos Stylianidis. Bulharští hasiči byli umístěni ve městě Larisa ve středním Řecku.

Loni Řecko zakusilo nejhorší vlnu veder za tři desetiletí. Lesní požáry tehdy zpustošily kolem 121.000 hektarů lesů a křovinatých porostů v různých částech země.

Po ostré kritice toho, jak státní aparát reaguje na požáry, řecká vláda zřídila nové ministerstvo pro civilní ochranu a slíbila posílit kapacity hasičů. Při požáru v roce 2018, který zachvátil přímořské město Mati a blízké oblasti poblíž Atén, zahynulo 102 lidí.

Video  Od povodní a tornáda k ohnivému peklu: Řekové děkují českým hasičům i jídlem, říká jejich šéf  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa