Řecko v plamenech: Hasiči bojují s živlem zatím marně, lidé utíkají z domovů

Autor: ČTK - 
14. 8. 2019
17:53

 Řeckým hasičům se stále nepodařilo dostat pod kontrolu lesní požár v centrální části ostrova Euboia, kvůli kterému museli být evakuováni obyvatelé čtyř vesnic a také jeden klášter. Plameny se ve zdejší přírodní rezervaci objevily v úterý nad ránem a do dnešního poledne podle úřadů spálily území o ploše 28 kilometrů čtverečních. V boji se živlem by mohlo pomoci zklidnění silných větrů, které situaci komplikovaly.

Zastavit šíření plamenů se snaží 250 hasičů podporovaných šesti letadly a pěti vrtulníky, pomáhají také desítky vojáků a dobrovolníků, napsala agentura AP. Hasičské letouny jsou klíčové hlavně pro uhašení těžko přístupných kaňonů a hustých borovicových lesů.

V úterý byl v oblasti asi 75 kilometrů severně od Atén vyhlášen stav nouze. Silný vítr, kvůli němuž se zpočátku plameny rychle šířily, dnes ustal, což vyvolalo opatrný optimismus. Požár dnes nicméně stále nebyl pod kontrolou a již nyní je označován za katastrofální.

„Je to obrovská ekologická katastrofa v jedinečném borovicovém lese,“ citovala agentura AFP regionálního guvernéra Costase Bakoyannise. Řecko kvůli situaci na svém druhém největším ostrově požádalo o mezinárodní pomoc v rámci Evropské unie, načež poskytnutí hasičských letadel slíbily Itálie, Španělsko a Chorvatsko.

Zasaženou oblast navštívil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, podle kterého se situace zlepšuje, avšak vyhráno stále není. „Víme, že lesní požáry tu s námi zůstanou. Budou součástí, tak jako byly i dosud, našeho každodenního života, protože klimatické změny si vybírají daň i na jihu Evropy,“ prohlásil.

Požár na ostrově Euboia si zatím nevyžádal žádné oběti, své domovy však museli opustit lidé ve vesnicích Kontodespoti, Macrymalli, Stavros a Platana. Jeden dobrovolný hasič v úterý utrpěl při boji s ohněm popáleniny a dnes zůstal v péči lékařů.

Během letních měsíců nejsou v Řecku lesní požáry ničím mimořádným. V těchto dnech je zde ale jejich riziko extrémně vysoké kvůli kombinaci sucha, horka a silného větru. Úřady opakovaně apelovaly na veřejnost, aby se zdržela například venkovní práce s páječkou, pálení plevele či opékání na ohni. Hasiči od víkendu bojovali s plameny na desítkách míst, v úterý se jim podařilo zkrotit mimo jiné požáry na ostrově Thassos.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 14. srpna 2019 20:46 )

To jen islámští teroristé přizpůsobují Evropu k obrazu svému.

Zobrazit celou diskusi
Další videa