Řecko dál bojuje se silnými požáry: Chaos a panika při evakuaci turistů

Autor: ČTK - 
12. 8. 2019
06:36

Řečtí hasiči dál bojují s několika desítkami lesních požárů způsobených teplým a větrným počasím, kvůli tomu největšímu poblíž Atén už úřady nařídily evakuaci. Informovala o tom dnes agentura AP. Na aténském předměstí Peania zasahuje přes 130 hasičů, kteří se snaží zkrotit oheň na svazích hory Hymettos. V pondělí ráno úřady oznámily, že hasiči mají požáry poblíž Athén pod kontrolou, oheň ale ještě není plně uhašen. Napjatá je i situace na ostrově Elafonisos, kde oheň o víkendu donutil k evakuaci stovky turistů.

Plameny na hoře Hymettos, necelých deset kilometrů od centra metropole, se rychle šíří a jsou vidět z velké dálky.

Mluvčí hasičů uvedl, že požár začal v noci mezi obytnými domy na athénském předměstí Peania. Zatím není jasný rozsah škod, ten se ukáže, až se požár podaří plně uhasit. Podle svědků jeden z tamních domů úplně shořel. Hasiči a záchranáři vyzvali v noci lidi, aby obešli sousedy a zvonili na ně, a upozornili je tak na nebezpečí.

Na ostrově Elafonisos se kvůli požáru už v sobotu museli evakuovat obyvatelé turistického kempu a hotelu. Ačkoli v sobotu večer hasiči hlásili, že plameny už mají pod kontrolou, požár v neděli kvůli silnému větru propukl znovu. Bojovalo s ním přes 120 hasičů, kteří měli k dispozici i šest letadel a pět vrtulníků. Ostrov kvůli tomu na palubách trajektů v neděli opustilo několik tisíc turistů, uvedla AP.

Někteří svědci popsali, že evakuace byla dost chaotická a nepřipravená a že mezi lidmi panovala panika. Hasiči oznámili, že oheň mají plně pod kontrolou.

Podle meteorologů platí extrémní riziko vzniku požárů až do úterka, a to pro většinu území na jihu pevninského Řecka, pro ostrovy v severní části Egejského moře a pro regiony poblíž hranic s Tureckem. Mezi sobotním a nedělním večerem úřady napočítaly po celé zemi celkem 63 nových požárů porostu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jebuto ( 12. srpna 2019 09:29 )

Nechápu proč ty lesy nerozdělí třeba po 100 hektarech a mezi tím třeba 100 metrů pruh louky. Ale louky a né nějaké neudržované stařiny která hoří stejně jako les. Chápu že lesy jsou potřeba ale když to potom chytne a je to v celku tak shoří všechno a to je větší problém. Tolik selský rozum.

Zobrazit celou diskusi
Další videa