Požáry v dovolenkových rájích: Řecko rok od tragédie zase hoří, v plamenech je i Portugalsko
Řečtí hasiči bojují s lesním požárem, který ohrožuje domy v přístavu Rafina východně od Atén. Přesně před rokem vypukl ve stejné oblasti požár, při němž zahynulo přes 100 lidí. Více než čtyřem desítkám hasičů s dvaceti vozy na místě asistují dvě letadla a tři helikoptéry. Portugalští požárníci zase v úterý dostali pod kontrolu rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku. Podle evropského systému informací o lesních požárech oheň za čtyři dny zničil 7000 hektarů a zraněno bylo 39 lidí. Kritická doutnající místa za silného větru a teploty 40 stupňů Celsia stále hlídá tisícovka hasičů, uvedl šéf úřadu civilní ochrany Luís Belo Costa.
Před rokem požár v nedaleké řecké obci Mati a přilehlých pobřežních oblastech zničil přes tisíc domů. Lidé se z místa dramaticky evakuovali za pomoci lodí, někteří před plameny a kouřem utekli do moře. Podle řeckého tisku zemřely 102 osoby. Tryzny za oběti se v úterý v Mati zúčastnil nový řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.
V Portugalsku hasila i letadla
Z postižené oblasti na západ od města Castelo Branco, které leží 200 kilometrů severovýchodně od Lisabonu, už bylo odvoláno 17 hasičských letadel. Zásah podle Costy komplikoval kopcovitý terén. Hasičům ke zkrocení živlu pomohly nižší noční a ranní teploty. Protipožární průseky razilo a hloubilo 11 buldozerů. V pondělí hasiči oznámili, že mají požár z 90 procent pod kontrolou, ale plameny později rozšířil vítr.
Oheň se rozhořel v sobotu odpoledne. V pondělí na místě hasila i dvě španělská letadla. Úřad pro civilní ochranu odmítl kritiku, že postupoval nevhodně. Někteří z místních obyvatel mají pocit, že je hasiči nechali na holičkách. Lidé i prostředky byli nasazeni tam, kde to bylo nejvíce třeba, hájí hasiče Costa.
Vysoce hořlavý eukalyptus představuje nebezpečí
Kopcovitou krajinu středního Portugalska pokrytou lesy sužují požáry pravidelně. Během dvou vln přírodních požárů v červnu a v říjnu 2017 zemřelo v Portugalsku 114 lidí, připomněla AFP.
Ze zdejšího venkova odcházejí mladí, a tak v kopcích žijí převážně starší lidé. Pahorky bývají osázené borovicemi a eukalyptem, tedy vysoce hořlavými dřevinami, které jsou velmi žádané papírenským průmyslem. Majitelé pozemků navzdory risku vytrvale sázejí eukalypt, protože rychle roste a je pro ně nezanedbatelným zdrojem příjmu.
A co takhle ty lesy rozdělit průsekama třeba po 100 hektarech aby to nemohlo shořet všechno? Ostatně u nás by to taky nebylo na škodu.