Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Europoslanec Zdechovský o předsednictví: „Není s kým jít na kafe, v Bruselu chybí Češi“

Autor: Martin Valeš - 
2. července 2022
05:00

Česká republika se ujala předsednictví v Radě Evropské unie. V té zasedají ministři a vládní úředníci, půlrok u kormidla EU se tak přímo nedotýká Evropského parlamentu. I tak se ale mohou jeho poslanci různými způsoby zapojit. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) to má rozhodně v úmyslu. „Je to obrovská příležitost,“ věří. – Jak konkrétní politici, tak Česko se mohou předvést na mezinárodní scéně. Zrovna Češi v institucích EU dost chybějí, což je podle něj na škodu pro neformální kontakty napříč orgány, jak v Bruselu řekl Blesk Zprávám.

Co znamená předsednictví pro europoslance?

Je to na rozhodnutí každého europoslance, jestli se bude účastnit a jakým způsobem, jak to třeba i využije pro sebe a pro svou prezentaci, pro posunutí se v té práci, kterou dělá. Pokud je aktivní, tak to znamená obrovské množství práce. To si nikdo nedokáže představit, že musíte řídit všechna témata a musíte o nich vědět víc než všichni ostatní. Pokud se podílíte na té agendě, jste aktivní, tak chodíte na různá jednání, přípravy, čtete k tomu obrovské množství materiálu. Ten půlrok musíte opravdu vědět o všem, co se šustne. Jste součástí toho přemýšlení, i se vás na to ptají novináři.

A pro vás konkrétně? Do čeho se budete pouštět?

Za sebe to vnímám jako obrovskou příležitost. Témata, kterým se věnuji, se týkají zaměstnanosti a sociálních oblastí, v tomto výboru zasedám, pak bezpečnost, boj proti organizovanému zločinu a ještě témata spojená s kontrolou rozpočtu EU.

Jak věříte vládní pětikoalici, že předsednictví zvládne?

Doufám, že se nerozpadne, že se poučili z toho, co se stalo Topolánkovi s Paroubkem a že v současné době tím vláda projde a udělá tady v Bruselu dobrý obraz České republiky. Je to obrovská příležitost, jakou budeme mít zase až za třináct let.

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus
Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Blesk.cz

Odemknout článek

Video se připravuje ...
Další videa