Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Macronová otevřeně o roli první dámy: Francouzi mě nechtěli. A byla jsem příliš „mluvka“

Autor: Darina Jíchová - 
31. ledna 2022
16:32

První dáma Francie Brigitte Macronová (68) nebyla vždy mezi Francouzi oblíbená tak, jak je tomu dnes. Když v roce 2017 její manžel Emmanuel Macron (44) vyhrál volby, reakce na jeho o téměř 25 let starší ženu byly rozporuplné, spíše negativní. První dáma na to nikdy nezapomněla a snad i to je důvod, proč má problém „otevřít se“. Macronová přiznala, že je velmi opatrná a pečlivě si své důvěrníky vybírá, uvedl list Daily Mail.

Macronová o sobě řekla, že je „mluvka“ a její upovídanost by jí mohla jako první dámě uškodit, toho si je vědoma nejen ona, ale i její tým. Není žádným tajemstvím, že Macronová je velmi přátelská a společenská, osobní kontakt jí chyběl během pandemie covidu-19, jak uvedla v několika rozhovorech. Je také známé, že komunikuje s běžnými Francouzi, rozhodně více než její manžel.

Je to naprostý kontrast k tomu, jak Macronovou Francouzi vnímali v roce 2017. „Jsem si vědoma toho, že si mě nevybrali,“ komentovala první dáma pro magazín Madame Figaro, kde vyšel rozsáhlý rozhovor. První dáma interview podává jen zřídka. „Musím se hlídat, vím, že jsem mluvka,“ řekla o sobě.

Macronová věděla, že o přízeň bude muset bojovat

Zmínila i to, že chápe, proč ze začátku neměla přízeň Francouzů, vysvětlila to tím, že první dáma není někdo, koho si mohou lidé vybrat, ale někdo, s kým „skončí“. „Věděla jsem, že budu muset pracovat na tom, abych si získala sympatie lidu,“ řekla Macronová tisku. Připustila i to, že celý její současný život se točí kolem manžela.

Mluvila o tom, jak se manželé seznámili, jejich příběh je známý. Potkali se na lyceu ve městě Amiens, kde Macron jako teenager studoval a Macronová učila. Prezidentovými spolužáky byly její děti. První dáma uvedla, že nejdřív celý svůj život strukturovala kolem svých dětí a prezidenta, a když děti odrostly, tak hlavně kolem manžela. Dodala také, že si s manželem velmi striktně chrání své soukromí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte. Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte. | Reuters

První dámou být nechtěla

„Musela jsem se naučit nebýt tak otevřená a nemluvit s každým, všude, za jakékoliv situace. Bylo to pro mě velmi náročné,“ popsala. Musela se podle vlastních slov naučit, že vše, co řekne, bude někdo zopakováno a interpretováno. „Na rozdíl od manžela si mě Francouzi nezvolili, nechtěli mě. Jsem s tím plně obeznámena,“ prohlásila Macronová. Vysvětlila i to, jak pro ni bylo těžké přijmout manželovo rozhodnutí kandidovat na prezidenta. „Tím směrem jsem se vydat nechtěla, ale život mě sem nasměroval,“ řekla.

Jako první dáma se věnuje charitativním projektům, jak ve zdravotnictví, tak v kultuře a ve vzdělávání. Macronová prohlásila, že její srdce stále bije pro její původní povolání pedagožky. Promluvila rovněž o tom, jak se musela vzdát „normálního života“ a naučit se žít s ochrankou. „Spontánně nemůžu jít vyvenčit ani Nema, našeho psa,“ objasnila Macronová.

Macronová: Jsem feministka, ale...

To pro někoho, kdo je zvyklý „žít pro daný okamžik“, musí být velmi náročné. Poznamenala také i, jak si s manželem střeží svůj osobní život. Pod tlakem otázek novinářů přiznala, že se považuje za feministku, ale s tím, že věří, že muži a ženy by měli spolupracovat s cílem dosáhnout rovnosti. „Muže miluju,“ začala s lehkým úsměvem, „domnívám se však, že by měli více naslouchat ženám, aby porozuměli jejich přáním a společně mohli bojovat za rovnocenná práva pro všechny,“ řekla.

Dotkla se i tématu generace mladých aktivistů, a nejen dívek. „Rozumím tomu, že jsou mladí lidí nespokojení se světem a jeho nastavením a chtějí to změnit, hlavně pokud jde o klima a rovnost pohlaví,“ uvedla Macronová. Rozhovor vznikal po vydání další knihy rozebírající vztah Macronových a postavu první dámy, tentokrát z pera novinářky Gaël Tchakaloffové a také po skandální konspiraci, podle které se měla Macronová narodit jako muž. První dáma si tuto urážku tentokrát líbit nenechala a podle zdrojů uvažuje o žalobě.

Video  Porotkyně známé soutěže: Čím zaujali Bleskem načapaný Prymula a zkáza po tornádu?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

rodrigos ( 1. února 2022 04:15 )

Ale Macron je už dospělý kluk.A tahá všude svoji maminku. Toje už přes čáru.Stará babička už má přeci jen nárok na klid odpočinek.Papuče křesílko pohoda.A ne furt rajtovat po světě se synáčkem.Mohlo by to s ní též seknout!

Jirik-ta ( 31. ledna 2022 21:07 )

Padne Vám sánka: Chorvatský europoslanec řekl Macronovi a Leyenové, co si o nich myslí (ceskobezcenzury)

hulmihosoudruhu ( 31. ledna 2022 19:45 )

Pokud by učitel na lyceu zasunul do žačky, tak by šel sedět. Opačně to neplatí.

drazor ( 31. ledna 2022 18:00 )

„Brigitte Macronová“ neznám! Nebo snad myslíte, Brigitte Macron ?? Tak tu bych znal.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud