Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Macron po „nas*ání“ neočkovaných ztrácí náskok. Dotahují se na něj dvě prezidentské kandidátky

Autor: ČTK - 
12. ledna 2022
11:30

Podle nejnovějšího předvolebního průzkumu stanice BFM TV francouzský prezident Emmanuel Macron začal ztrácet preference a propadl se o tři procentní body na 22 až 23 procent. O druhé místo v těsném souboji o post hlavy státu usilují kandidátka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová a pravicová kandidátka Valérie Pécresseová, které mají shodně sedmnáctiprocentní podporu. První kolo prezidentských voleb bude ve Francii 10. dubna. Jedním z důvodů Macronova poklesu preferencí by podle médií mohlo být jeho nedávné vyjádření, že hodlá ztrpčovat život lidem, kteří se nenechali očkovat proti koronaviru, aby je přiměl změnit názor. Macron přímo uvedl, že je chce „nas*at“.

Ze všech dosavadních průzkumů Macron vycházel jako jednoznačný favorit. Také podle toho nejnovějšího by hladce prošel do druhého kola voleb, v něm by ovšem získal 50 procent hlasů, stejně jako Pécresseová. Pokud by do druhého kola prošla Le Penová, Macron by podle průzkumu zvítězil s 54 procenty. V roce 2017, kdy se o post hlavy státu utkali právě tito dva politici, Macron vyhrál se ziskem 66,1 procent hlasů.

Krajně pravicový kandidát a bývalý politický komentátor Éric Zemmour, který v posledních týdnech přitahuje velkou pozornost veřejnosti a médií svými kontroverzními výroky a postoji, se v průzkumu BFM TV propadl a volilo by ho 13 procent dotazovaných.

Obě kola francouzských prezidentských voleb jsou plánována na dubnové neděle - 10. a 24. Pokud v prvním kole nikdo neobdrží přes 50 procent hlasů, do druhého kola postoupí dva kandidáti s nejvyšším ziskem.

EMBED_OFF

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud