Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C

Omylem sestřelené dopravní letadlo: Írán soudí své důstojníky

Autor: ČTK - 
21. listopadu 2021
21:22

Před íránským vojenským soudem poprvé stanulo deset armádních činitelů, kteří čelí obžalobě kvůli sestřelení ukrajinského dopravního letadla v lednu 2020. Při havárii tehdy zemřelo 176 lidí a Írán teprve tři dny po nehodě přiznal, že stroj omylem sestřelily jeho ozbrojené síly.

Podle zprávy IRNA se všech deset obžalovaných zahájení procesu zúčastnilo osobně, jejich jména agentura nezveřejnila. U slyšení byly i rodiny obětí a jejich právní zástupci.

Stroj Boeing ukrajinských aerolinek UIA zasáhly protiletadlové střely krátce po startu z teheránského letiště 8. ledna 2020. Předběžná zpráva íránské organizace pro civilní letectví (CAO) o půl roku později konstatovala, že za havárii mohla lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru.

Řada zemí Teherán obvinila z toho, že brání nezávislému vyšetření incidentu. Kritika zesílila poté, co letos v březnu úřady vydaly konečnou vyšetřovací zprávu, v níž neukázaly na žádné konkrétní viníky. O měsíc později ale prokuratura oznámila, že v souvislosti s nehodou vznesla obvinění proti deseti osobám.

Kanada ve své vlastní zprávě letos v létě uvedla, že vinu za neštěstí nesou íránské civilní a vojenské úřady.

Íránská protivzdušná obrana byla v době neštěstí ve vysoké pohotovosti, protože Teherán jen krátce předtím zaútočil na dvě vojenské základny v Iráku, které hostily americké vojáky. Chtěl se tím pomstít za vraždu klíčového íránského generála Kásema Solejmáního v Iráku, kterou provedly USA o pět dní dříve.

Video  Děsivý pohled na místo pádu letadla v Íránu: Pytle s mrtvými cestujícími, ohořelé oblečení a rozervané kusy Boeingu  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud