Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Nižší daně firem, vyšší podpora rodin: Matovič na Slovensku chystá svéhlavou daňovou reformu

Autor: ČTK - 
16. listopadu 2021
16:20

Snížení sazby daně z příjmů firem na 19 z nynějších obvykle 21 procent, vyšší finanční podporu rodin s dětmi a mírné zvýšení čistých mezd zaměstnanců, včetně zjednodušení systému daní a povinných odvodů, navrhl v rámci rozsáhlé daňové reformy slovenský ministr financí Igor Matovič. Pro své návrhy zatím nezískal podporu celé koalice a záměry nekonzultoval ani s odborníky či samosprávou.

Navrhovaná opatření chce Matovič pokrýt například vyšším zdaněním bank, monopolů, vyšší daní z dividend, snížením počtu pracovníků veřejného sektoru, nižšími výdaji na zbrojení, stejně jako rušením různých výjimek z placení daní a povinných odvodů či potíráním daňových podvodů.

„Snažím se extrémním způsobem zjednodušit systém, zvýšit daňovou spravedlnost a zajistit více investic,“ řekl Matovič novinářům. Dílčí části reformy ministr představoval postupně od neděle a některé další podrobnosti hodlá oznámit v příštích dnech.

Pět miliard chce Matovič od bank a monopolů

Sazbu daně z příjmů právnických osob ve výši 19 procent zavedlo Slovensko v roce 2004, kdy spustilo systém rovné daně. Později slovenské vlády daňový systém měnily. Nyní se například na menší firmy či živnostníky vztahuje sazba daně z příjmů 15 procent.

Kromě nižší daně ze zisku by firmy podle Matoviče mohly do nákladů flexibilněji zahrnovat investice. Předloha počítá i se skupinovým zdaňováním firem jednoho vlastníka.

Od bank a regulovaných monopolů chce ministerstvo financí získat dodatečných 200 milionů eur (pět miliard Kč). Současná koalice přitom loni zrušila zvláštní zdanění peněžních ústavů. Už v minulosti Slovensko zavedlo mimořádný odvod pro ziskové firmy z regulovaných sektorů ekonomiky, například energetiky.

Ministr chce také různými opatřeními podpořit rodiny

Daňová reforma počítá se zjednodušením placení povinných daní a odvodů. Nově by měl například odvody platit zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec ze své mzdy. Z údajů ministerstva vyplývá, že po zrušení různých výjimek by stát na odvodech měl získat dalších 300 milionů eur (7,6 miliardy Kč). Matovič také chce, aby stát různými opatřeními více podpořil rodiny s dětmi.

Matovič, který po vládní krizi letos v březnu rezignoval na funkci premiéra, novinářům řekl, že své návrhy zatím nekonzultoval s odborníky mimo svůj úřad ani například s bankami. Také samospráva si už stěžovala, že předloha s ní nebyla konzultována. Daňovou reformu ohlašoval Matovič už letos v květnu, podrobnosti ale představil až nyní.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud