Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Matovič dostal nůž na krk, vláda se hroutí. Sulíkova strana pozastavila účast v koalici

Autor: ČTK, sova - 
25. března 2021
12:34

Menší slovenská vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) pozastavuje v probíhající vládní krizi svou účast v dosavadní čtyřčlenné koalici, dokud premiér Igor Matovič nepodá demisi. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda SaS Richard Sulík poté, co z kabinetu odešli i poslední dva ministři za jeho stranu. Zbylé tři vládní strany si bez SaS udrží ve sněmovně jen těsnou většinu. SaS už dříve podmínila své setrvání ve vládě tím, že Matovič rezignuje do této středy. Slovenský premiér už o víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika požadavků.

Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti krátce před Sulíkovým prohlášením uvedlo, že předseda SaS se rozhodl sesadit vládu a že zodpovědnost zůstává na zbylých koaličních stranách.

Zástupci koalice jednali o rekonstrukci vlády už v uplynulých dnech, jednání ale uvázla na personálních otázkách. SaS nesouhlasí s tím, aby členem nové vlády nebyl donedávna ministr hospodářství Sulík a aby se Matovič stal vicepremiérem pro boj s korupcí; tato funkce není dosud zřízena.

Poslanci SaS budou ve sněmovně hlasovat svévolně

„Nemá smysl, abychom o nové vládě diskutovali se starým premiérem. V oficiálních jednáních budeme pokračovat až poté, co Igor Matovič podá demisi. Očekáváme, že tato jednání povede osoba, kterou paní prezidentka pověří sestavením nové vlády,“ řekl Sulík.

Podle Sulíka poslanci jeho strany budou ve sněmovně prozatím hlasovat na základě vlastního rozhodnutí. Kvůli vládní krizi byla schůze sněmovny přerušena do příštího úterý. Už dříve během nynější vládní krize měla koalice problém s prosazováním návrhů v parlamentu, byť vládní strany dosud měly v Národní radě ústavní většinu.

Video  Nevyzpytatelný Matovič neumí prohrát. Jeho vládě zlomily vaz potíže, se kterými se potýká i Česko.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

kristinn ( 25. března 2021 18:48 )

Zmatkovič sa nikdy nemal stať premiérom. Nikdy na to nemal, aby viedol krajinu a hlavne v takej ťažkej situácii, ako je teraz vo svete.Je to demagóg a obrovský narcis, ktorý si mastí svoje ego.Už včera bolo neskoro, aby odstúpil. A nové kreslo? Veď to je strašné! Nie a nie sa pustiť válovov. Podobne, ako Remišová. Aj pre tú sa vytvorilo nové ministerstvo, na ktoré absolútne nemá. Bábkoherečka a informatika!Však to aj tak vyzerá. Viď prihlasovanie sa na očkovanie.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud