Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 7°C

Slováci zůstanou „pod zámkem“: Vláda prodloužila zákaz vycházení, chystá další testování

Autor: ČTK - 
17. ledna 2021
20:20

Slovenská vláda o dva týdny, tedy do 7. února, prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení, který obsahuje několik výjimek. Země bude bude podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například jezdit do práce. Novinářům to po dnešním jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

„Lockdown přináší první výsledky. Jsme těsně za vrcholem. Čekalo by nás ještě několik týdnů omezování. My bychom byli velmi rádi, pokud by se život mohl rozběhnout dříve,“ řekl Krajčí k prodloužení karanténních restrikcí v kombinaci s hromadným testováním na koronavirus, které začne už v pondělí a potrvá do 26. ledna. V nejvíce postižených regionech se pak testování zopakuje.

Hromadné testování lidí na koronavirus Slovensko uspořádalo už loni na podzim, kdy za jeden víkend přišla do testovacích center výrazná většina dospělých obyvatel. Účast na testování byla sice dobrovolná, ale po jeho skončení rovněž jen lidé s negativním výsledkem testu mohli do práce. Nově kromě cest do zaměstnání bude negativní výsledek testu na koronavirus potřebný i na pobyt v přírodě pro lidi ve věku 15 až 65 let.

K absolvování testu na koronavirus budou moci zájemci využít také odběrová místa, které úřady zřídily po loňském plošném testování. Vláda spoléhá na to, že další testovací místa otevře samospráva.

Zopakování plošného testování obyvatel na koronavirus prosazoval hlavně premiér a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Dvě menší strany ze čtyřčlenné vládní koalice dříve v tomto týdnu naopak chtěly testovat jen nejvíce postižené regiony.

Na Slovensku naposledy na začátku prosince začal výrazně stoupat počet nových potvrzených případů infekce koronavirem. Úřady na to zareagovaly například omezením volného pohybu lidí, byť odborníci žádali ještě přísnější opatření a jejich dřívější uvedení do praxe. V uplynulých dnech se situace ohledně přírůstku nakažených přestala zhoršovat, nemocnice ale nadále zůstávají vytížené kvůli pacientům s covidem-19.

Video Čaputová o Česku a koronaviru: Situace je vážná, ale ne odstrašující - CNN Prima News

V Česku oproti tomu počty nakažených mírně ubývají. Premiér Andrej Babiš přislíbil, že vláda v pondělí schválí rozvolnění prodeje papírenského zboží. 

V pondělí by ale ministři české vlády měli zároveň projednat žádost o prodloužení nouzového stavu. Podle premiéra by měl platit ještě dalších 30 dní. Sněmovna by měla o nové žádosti vlády jednat  ve 21. ledna. Současný nouzový stav by bez prodloužení skončil 22. 1. 

Video Vakcína dorazila do Ostravy - Michal Charbulák

Video Sport a kultura už v únoru, dává naději Prymula. S omezením na 15 kilometrů od domu narazil - Blesk

tomik007 ( 17. ledna 2021 21:58 )

BEST IN KOVID - ved on vie czo robi...

Anifa ( 17. ledna 2021 20:26 )

Opět jsme k smíchu celé Evropě.Jinde omezují, my začneme uvolňovat

Zobrazit celou diskusi
Další videa