Pondělí 24. ledna 2022
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno 3°C

Rakousko vyhlašuje lockdown pro neočkované už od půlnoci! Omezení pohybu a jen nutné nákupy

Aktualizováno -
14. listopadu 2021
17:24
Autor: ČTK, simao - 
13. listopadu 2021
13:15

Lidi bez dokončeného očkování proti covidu-19 v Rakousku od pondělí čeká celostátní uzávěra. Oznámil to dnes kancléř Alexander Schallenberg po videokonferenci vlády s hejtmany spolkových zemí. Země opatřením bojuje proti čtvrté vlně covidové pandemie. Kancléř řekl, že opatření má platit od půlnoci. Ještě dnes večer ho má schválit hlavní výbor Národní rady, který schvaluje nařízení vlády

„Situace je vážná,“ řekl lidovecký (ÖVP) kancléř Schallenberg (ÖVP) . „Nečiníme tento krok s lehkým srdcem, ale bohužel je nutný,“ řekl a dodal, že existuje relevantní rozdíl ve výskytu pandemie mezi očkovanými a neočkovanými.

Schallenberg a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein přitom varovali, že mohou přijít ještě přísnější opatření. Podle kancléře je také rozhodující, aby byla opatření kontrolována. Jejich porušování má být „důsledně sankcionováno“.

Omezení pohybu bude platit pro všechny osoby, které nejsou očkované a zároveň se v posledních 180 dnech nezotavily z koronavirové nákazy.

Bez očkování jen nutný nákup a do práce

Už nyní v Rakousku nemají neočkovaní přístup do restaurací, na sportovní akce nebo do kadeřnictví. Nové je pro neočkované to, že budou omezeni i při nakupování. Nakoupit si budou moci jen zboží každodenní potřeby.

Nadále mohou navštěvovat zdravotnická zařízení, školy nebo místa k „uspokojování základních náboženských potřeb“.

Výjimky

Z omezení, které bude zatím platit deset dní, jsou vyjmuty děti mladší 12 let; lidí s jednou dávkou vakcíny se lockdown nebude týkat, pokud předloží negativní PCR test.

Lockdown pro neočkované v Rakousku, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, postihne přibližně dva miliony lidí. Někteří experti tvrdí, že opatření je nedostatečné, a požadují, aby se všichni, tedy i očkovaní a uzdravení, museli prokazovat negativním PCR testem při návštěvě restaurace.

Odpor Svobodných

Lockdown pro neočkované dnes ostře kritizovala především opoziční Svobodná strana Rakouska (FPÖ), jejíž předseda Herbert Kickl opatření označil za „naprosto scestné“. Kickl chce nařízení napadat „všemi parlamentními a právními prostředky“, které jsou k dispozici. Prohlásil také, že lockdown prakticky uvězní dva miliony lidí, „aniž by udělali něco nesprávného“.

FPÖ „tento protiústavní omyl, který pošlapává všechna základní práva a svobody a představuje novou kvalitu pohrdání lidmi a bezcitnosti, předá ústavnímu soudu“, slíbil šéf strany, která bývá označována za pravicově populistickou.

Problémy s novou vlnou

V Rakousku epidemie v posledních dnech výrazně sílí, země zaznamenává nové rekordy v denních počtech nově nakažených. V sobotu úřady registrovaly dosud nejvyšší přírůstek 13.152 infikovaných. Dnes hlásí 11.552 pozitivních testů za uplynulých 24 hodin, což je nejvyšší nedělní hodnota od začátku pandemie. Dalších 17 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

V současnosti je v Rakousku v nemocnicích 2327 lidí s koronavirem, z toho 433 na jednotkách intenzivní péče.

Nejhorší je epidemická situace ve spolkových zemích Horní Rakousy, které sousedí s Jihočeským krajem, a Salcbursko. Obě tyto země už dříve ohlásily uzávěru pro neočkované proti covidu-19 od pondělí. Schallenberg už v pátek upozornil, že počítá s tím, že se s hejtmany spolkových zemí dohodne na celostátním lockdownu.

krtek. ( 14. listopadu 2021 22:19 )

naprosto v pořádku, pozavírat neočkované aby se nemohli nakazit od očkovaných

ginkogary ( 14. listopadu 2021 22:12 )

bogumyl začínám zuřit, ještě, že je zítra pondělí

bogumyl ( 14. listopadu 2021 21:50 )

My si pícháme denně v neděli i 2x

gemino ( 14. listopadu 2021 21:42 )

Seš vlezlej jak pitralon...

tomik007 ( 14. listopadu 2021 21:03 )

" Jiřina se nechala přejmenovat na Georginu" - to teda upřímnou SOUSTRAST 🙀

Zobrazit celou diskusi
Další videa