Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Drsné zpřísnění v Rakousku: Lockdown pro neočkované! Omezení i na adventních trzích

Aktualizováno -
12. listopadu 2021
19:10
Autor: ČTK, swp - 
12. listopadu 2021
11:08

Situace s covidem v celé Evropě se zhoršuje. A tak státy opět přístupují k drastickým opatřením. Rakousko například čeká celostátní lockdown pro lidi bez očkování proti covidu. Příslušná rozhodnutí budou učiněna v neděli, oznámil v pátek kancléř Alexander Schallenberg. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein dnes oznámil, že chce nařídit povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky a pracovníky v pečovatelských službách. I Nizozemsko zavede o víkendu částečnou uzávěru, byť má v porovnání s Českem méně případů.

„Situace především v Horních Rakousích a Salcbursku vzbuzuje starosti,“ řekl ministr zdravotnictví Mückstein, když oznámil, že v obou spolkových zemích bude od pondělka platit karanténa pro lidi, kteří se nenechali očkovat proti covidu-19 a toto onemocnění v nedávné době neprodělali.

V neděli budou prostřednictvím videokonference jednat hejtmani jednotlivých spolkových zemí a také hlavní výbor Národní rady o možné celostátní karanténě pro neočkované a o tom, kdy by měla začít platit.

Deník Die Presse na svých internetových stránkách uvádí, že Schallenberg znovu odmítl, aby se omezení vztahovala na všechny obyvatele Rakouska. Uzávěra se podle něho nesmí vztahovat na lidi, kteří se sami před koronavirem chrání prostřednictvím očkování. „Solidaritu“ s neočkovanými v podobě celostátní karantény odmítá. „Co by si měli myslet lidé, kteří se nechali očkovat, a přesto by pak kvůli lockdownu skončili zavření doma v kuchyni?“ řekl kancléř.

Schallenberg upřesnil, že neočkovaní budou moci z domova odejít do práce, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Policie bude kontrolovat namátkově. „Nežijeme přeci v žádném policejním státě,“ podotkl.

Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer oznámil, že kromě lockdownu pro neočkované se v jeho spolkové zemi do 6. prosince ruší akce s velkým počtem účastníků s výjimkou těch sportovních a kulturních. Vánoční trhy se budou smět konat, nebude na nich ale možná konzumace na místě, zákazníci si jídlo a pití budou muset s sebou odnést.

Do 6. prosince budou muset mít zavřeno noční bary a podobné podniky. Stelzer upozornil, že v hornorakouských nemocnicích je pro pacienty s covidem-19 vyhrazeno 103 míst na jednotkách intenzivní péče, z nich 89 je už obsazených. Připomněl také, že současná situace znamená mimořádnou zátěž pro zdravotníky. „I ty musíme chránit,“ dodal.

V rakouských nemocnicích nyní leží 2294 pacientů s koronavirovou infekcí, z toho 436 na jednotkách intenzivní péče. Od začátku pandemie covidu-19 se v Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, koronavirem nakazilo 934.950 lidí, 11.641 z nich zemřelo.

Adventní trhy pro očkované či po prodělání covidu

Kvůli vysokému počtu nakažených dnes Německo zařadilo Rakousko na seznam vysoce rizikových zemí. Od neděle tak neočkovaní lidé po návratu z Rakouska musejí do karantény. Cestovní omezení vůči Rakousku dnes zpřísnila i Francie.

Za zhoršující se epidemické situace začínají dnes ve Vídni adventní trhy, platí na nich ovšem přísná hygienická opatření. Ke stánkům s dárky a občerstvením mohou jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo se nedávno z covidu-19 uzdravili. Loni se obyvatelé rakouské metropole museli kvůli pandemii bez tradičních vánočních trhů obejít.

Vídeň zpřísňuje: Omezení neočkovaných i respirátory všude možně

Vídeň se dnes také rozhodla zpřísnit protiepidemická opatření. Při hromadných akcích nad 25 osob, jichž se mohou účastnit jen lidé s očkováním nebo ti, kteří covid-19 prodělali, bude nově nutný také negativní test na koronavirus.

Totéž pravidlo bude platit i v nočních podnicích. Prakticky na všech veřejných místech bude nezbytný respirátor, oznámil starosta Michael Ludwig. Ke třetí dávce očkování podle něj mohou nyní přijít i lidé, u nichž uplynuly čtyři měsíce od druhé dávky vakcíny. Dříve se posilovací dávky aplikovaly nejdříve po půl roce.

Země je proočkovaná, přesto chce omezení

Nizozemské bary, restaurace a obchody, které neprodávají základní zboží, budou muset podle televize NOS zavírat již v 19:00. Opatření by měla vstoupit v platnost v sobotu a trvat aspoň tři týdny. Vláda se zároveň podle NOS chystá obyvatele země vyzvat, aby co nejvíce pracovali z domova. Na sportovních utkáních bude v nadcházejících týdnech platit zákaz přítomnosti diváků. Divadla, kina a školy naopak zůstanou otevřené.

Kabinet premiéra Marka Rutteho by měl rozhodnutí o konečné podobě nových restrikcích učinit dnes a oznámit je na tiskové konferenci v 19:00.

Rutteho vláda už minulý týden oznámila nová opatření, která mají šíření nákazy zpomalit. Roušky jsou opět povinné na veřejných místech, jako jsou obchody, knihovny, nádraží, nemocnice a univerzity. Přibylo také míst, kde se lidé musí prokázat dokladem o tom, že jsou očkovaní, covid-19 prodělali nebo mají negativní test na koronavirus. Dříve ho potřebovali třeba při návštěvě restaurací, barů, kin, divadel nebo sportovních zápasů, od 6. listopadu jde i o terasy restaurací, muzea nebo posilovny.

Hlavní poradní orgán nizozemské vlády pro boj s koronavirem ve čtvrtek doporučil v zemi zavést alespoň částečnou uzávěru. Stalo se tak poté, co země se 17,5 miliony obyvatel zaznamenala zhruba 16 300 nově nakažených za 24 hodin. To bylo nejvíce od začátku pandemie.

Přestože míra proočkovanosti dospělých v Nizozemsku činí zhruba 85 procent, část nemocnic musela omezit běžnou péči, aby se mohla věnovat pacientům s covidem-19. Třetí posilující dávka vakcíny byla v zemi zpřístupněna malé skupině lidí s oslabenou imunitou a od prosince ji budou moci dostat lidé od 80 let.

Průměrný věk hospitalizovaných, kteří nejsou naočkovaní proti covidu-19, činil v říjnu 59 let oproti 77 letům u očkovaných, uvedl nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM). Zhruba 56 procent lidí, kteří s covidem-19 leželi v nemocnici, nemělo buď žádné, nebo jen částečné očkování. Mezi pacienty na jednotkách intenzivní péče bylo toto číslo výrazně vyšší, žádnou nebo jen částečnou vakcinaci mělo 70 procent z nich.

Česko je na tom daleko hůře

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní v EU nejhorší situace ve Slovinsku (1748 případů na 100 000 obyvatel), před týdnem to bylo v Lotyšsku (1757 případů), které je nyní s 1533 případy třetí nejpostiženější zemí.

Druhé je nyní Estonsko s 1698 případy na 100 000 obyvatel (před týdnem 1660). V České republice počty případů výrazně rostou, s 820 případy je nyní jedenáctou nejvíce postiženou zemí EU (před týdnem byla s 522 případy dvanáctá). Nizozemí je třinácté s 681 případy na 100 000 obyvatel, Rakousko sedmé s 1027 případy na 100 tisíc obyvatel. 

Video  Aplikace třetí dávky očkování proti covidu - vše, co potřebujete vědět.  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Athina ( 13. listopadu 2021 04:51 )

Manipulace a natlak na lidi....nic vic to neni. Kdo odola a nenaockuje se, prezije...ted se to tak sice nejevi ale je zo tak

kapka6 ( 12. listopadu 2021 22:23 )

všechno kopírujeme,ale jen ty platy zůstávají české!!!!

kapka6 ( 12. listopadu 2021 22:21 )

kdy už přestane rozhodovat stará vláda a začne konečně něčo s tím dělat ta kterou lidé zvolili, nebo zase je to podvod na voliče a oni to svinstvo mají domluvené!!!!

romario71 ( 12. listopadu 2021 21:54 )

Tak rakušáci to mají v krvi.Hitker byl taky z rakouska.

hafblaf ( 12. listopadu 2021 21:43 )

Že očkovaní přenáší Covid také asi nevadí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa