Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Matovič skončí jako premiér, koalice souhlasí. Vymění si křeslo s ministrem financí?

Aktualizováno -
28. března 2021
21:24
Autor: ČTK - 
28. března 2021
19:19

Vytvořením nového kabinetu v čele s dosavadním ministrem financí Eduardem Hegerem chtějí všechny čtyři koaliční strany na Slovensku vyřešit téměř měsíc trvající vládní krizi. Cestu z napjatých vztahů v koalici dnes otevřel návrh Igora Matoviče, že skončí jako premiér a do čela vlády se postaví Heger. Matovič termín své demise neuvedl, návrh však uvítali koaliční partneři SaS, Za lidi a Jsme rodina. Do vlády by se měli vrátit někteří bývalí ministři, kteří dříve kvůli vládní krizi rezignovali. Z Matovičova vyjádření také vyplynulo, že v novém kabinetu si s Hegerem chce vyměnit funkce a stát se ministrem financí.

Slovenský premiér Igor Matovič dnes svůj návrh představil novinářům na Slovensku, byť neuvedl, kdy podá demisi, ke které ho dříve vyzvaly dvě menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a Za lidi. Z Matovičova vyjádření také vyplynulo, že v novém kabinetu si s Hegerem chce vyměnit funkce.

„Na předsednictví hnutí OlaNO jsem navrhl takový postup, aby došlo k výměně mezi mnou a Eduardem Hegerem ve vládě,“ řekl Matovič.

Matovič rovněž uvedl, že od koaličních partnerů už nebude požadovat splnění žádné z podmínek, které si před týdnem stanovil pro svou demisi. Rezignace premiéra znamená podle ústavy pád nynější vlády, stávající čtyřčlenná koalice bude možná pokračovat a vytvoří nový kabinet.

Dřívější hlavně personální požadavky Matoviče vůči koaličním partnerům blokovaly jednání o vzniku nové vlády. Matovičovo hnutí například nechtělo, aby se do příštího kabinetu vrátil šéf SaS Richard Sulík, který během vládní krize rezignoval z funkce ministra hospodářství.

Naopak, Matovič chtěl být členem nové vlády, podle kolegů plánoval obsadit zatím nevytvořené křeslo vicepremiéra pro boj proti korupci. S takovým postupem ale nesouhlasila SaS, která stáhla z vlády kromě Sulíka i další dva ministry a pozastavila účast v koalici, dokud Matovič nepodá demisi.

Sulík a Matovič jsou v dlouhodobém vzájemném sporu v souvislosti s řešením koronavirové krize. SaS tvrdí, že Matovič kvůli svému konfrontačnímu způsobu vedení politiky není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi.

Matovič ještě v sobotu zmiňoval možnost pokračování koalice bez SaS, taková vláda by ale měla jen těsnou většinu ve sněmovně a tento postup se navíc nezamlouval straně Za lidi.

Heger jedná o podpoře, pak osloví Čaputovou

Možný budoucí slovenský premiér Heger, který je známý svým umírněným vystupováním na veřejnosti, ohlásil, že chce získat podporu i stran Za lidi a SaS.

„Pokud podporu získám, oslovím paní prezidentku se žádostí o setkání, abychom se dohodli na dalším postupu,“ řekl Heger před novináři ještě předtím, co SaS v reakci na zmíněné oznámení Matoviče v tiskovém prohlášení uvedla, že je připravena se vrátit do vlády.

Sulík večer na tiskové konferenci řekl, že se do nové vlády hodlá vrátit jako ministr hospodářství, stejně jako Ivan Korčok na post šéfa slovenské diplomacie a Branislav Gröhling na funkci ministra školství.

Návrh Matoviče na výměnu premiéra večer ocenila i nejmenší vládní strana Za lidi. Její šéfka Veronika Remišová se také omluvila lidem, že koaliční krize v době epidemie covidu-19 trvala dlouho. Do vlády se podle Remišové vrátí také Mária Kolíková, která během krize v koalici rezignovala na funkci ministryně spravedlnosti.

Video  Nevyzpytatelný Matovič neumí prohrát. Jeho vládě zlomily vaz potíže, se kterými se potýká i Česko  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

UFO1 ( 29. března 2021 05:51 )

Vlády chlapců, kteří ani neumí odejít.Copak se tě vládě STBacke povedlo?NIC

misak1 ( 28. března 2021 20:41 )

Babiš by měl taky podstoupit.Uz se napáchal dost zla.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud