Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Na Slovensku se rozpadá vláda. Skončil už druhý ministr, ustojí krizi Matovič?

Autor: ČTK, sova - 
17. března 2021
13:55

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu přijala demisi ministra sociálních věcí Milana Krajniaka. Jde o druhého člena kabinetu premiéra Igora Matoviče, který rezignoval během stávající vládní krize. Ministerstvo sociálních věcí do jmenování Krajniakova nástupce povede ministr dopravy Andrej Doležal, oba politiky do vlády nominovalo hnutí Jsme rodina.

Krajniak nečekaně ohlásil demisi v pondělí. Svůj krok zdůvodnil snahou o ukončení koaliční krize, kterou vyvolal tlak dvou menších vládních stran Svoboda a solidarita (SaS) a Za lidi na rezignaci premiéra. Předseda slovenské vlády požadavek zmíněných stran dosud veřejně nekomentoval, prezidentka Zuzana Čaputová ho ve středu po společné schůzce vyzvala k rychlému řešení situace.

Už minulý týden rezignoval ministr zdravotnictví Marek Krajčí, což jako projev politické odpovědnosti za nepříznivou situaci v souvislosti s koronavirovou nákazou požadovaly SaS a Za lidi.

Konec Matoviče chtějí dvě koaliční strany

Vztahy ve čtyřčlenné slovenské koalici, která vznikla po volbách v únoru 2020, se vyostřily minulý týden. Při ohlášené demisi Krajčího premiér řekl, že odstupující ministr se stal obětí kritiků z řad koalice. Toto vystoupení následovalo krátce poté, co zástupci vládních stran ohlásili dohodu o urovnání dřívějších vzájemných sporů.

Strany SaS a Za lidi, které původně požadovaly hlavně rezignaci Krajčího, následně vybídly Matoviče k demisi. Podle šéfa SaS a ministra hospodářství Richarda Sulíka není Matovič osobnostně, komunikačně a ani manažersky s to vést zemi a pro případ jeho setrvání v čele kabinetu hodlá SaS vystoupit z koalice. Oba politici jsou v dlouhodobém sporu v souvislosti s koronavirovou krizí. Sulík v rámci řešení politické krize nabídl svou rezignaci, pokud tak učiní i Matovič.

lump ( 17. března 2021 14:23 )

Jenže ten bordel zde dělá opět Slovák. A tento ministr na Slovensku odešel protože mu zavřeli kamaráda ředitele SIS

Natali84 ( 17. března 2021 14:17 )

Jak si to myslel? Veď vy tu máte taký istý bordel

Natali84 ( 17. března 2021 14:16 )

To ako myslel blbecek

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud