Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Babiš i Merkelová naposledy na summitu: V Bruselu budou řešit předražené energie

Autor: ČTK - 
21. října 2021
07:31

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká dnes v Bruselu debata o tom, jak se efektivně a podle společných pravidel vyrovnat s rychlým růstem cen energií. Na summitu, který bude zřejmě posledním pro německou kancléřku Angelu Merkelovou a možná i pro českého premiéra Andreje Babiše, se budou věnovat i covidové pandemii či obchodní politice. Podle diplomatů však může tyto plánované body zastínit potenciálně vyhrocená výměna názorů o právním státu v Polsku, kterou chtějí otevřít lídři zemí Beneluxu či Skandinávie.

Evropské vlády se v posledních týdnech snaží zmírňovat dopad zdražování elektřiny a plynu na obyvatele snižováním daní či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. V tom je minulý týden svými doporučeními podpořila Evropská komise, která však hovořila o „cílených a dočasných“ opatřeních. Například český kabinet přišel s plošným zrušením daně z přidané hodnoty (DPH), které může narazit na unijní daňová pravidla. Premiér Babiš se dnes chystá tento krok hájit, stejně jako požadovat regulaci trhu s emisními povolenkami. Své požadavky jdoucí nad rámec návrhů komise hodlají přednést také například Francie, Španělsko či Polsko, které chce zrušit plánované rozšíření prodeje povolenek.

Diplomaté očekávají dlouhou debatu, na jejímž konci by se lídři měli shodnout na snaze o zajištění „cenově dostupných“ energií a snížení závislosti na jejich dovozu a zároveň podpořit pokračování v přechodu na obnovitelné zdroje.

Řešit se bude i covid

Blok věnovaný boji s pandemií se bude týkat zejména podpory využívání covidových certifikátů, které mají umožnit zachování společenských aktivit i otevřených hranic navzdory rychle rostoucím počtům nakažených v některých zemích včetně Česka. Šéfové států budou mluvit také o tom, jak se vypořádat s odmítavým postojem části lidí k očkování či jak překonat problémy při dosud váznoucím rozdělování vakcín mezi chudší země mimo EU.

Večer lídry vedle obecné debaty o aktuálně nepříliš úspěšném uzavírání obchodních dohod čeká také spor o podstatu unijního práva. Nizozemský premiér Mark Rutte chce za podpory pětice kolegů vyzvat Evropskou komisi, aby zablokovala Polsku finance z mimořádného fondu obnovy, dokud nezačne respektovat nadřazenost právních předpisů EU těm polským a řídit se verdikty unijního soudu. Merkelová či vůdci zemí východního křídla unie dávají najevo zdrženlivější postoj, a nedá se proto čekat, že by diskuse přinesla jasný závěr.

Video Havlíček o zdražování energií, konci Bohemia Energy i volbách. Má být Babiš prezidentem? - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

MAMKA2316 ( 21. října 2021 08:27 )

EKO ŠILENCI CO VY NA TO !! VŠEM BY VÁM MĚLI ZABAVIT VEŠKERÝ MAJETEK CO MÁ ZA SEBOU UHLIKOVOU STOPU !!! LIKVIDUJETE UHELNÉ ELEKTRÁRNY A DOVOZ A ZPACOVÁNI PLYNU MÁ STEJNOU UHLIKOVOU STOPU JAK TOPENI UHLÍM V ELEKTRARNÁCH !! ELEKTRÁRNY JSOU ODPRÁŠNĚNÉ A MAJÍ MINIMÁLNI EMISE !!! PLYN MÁ BÝT HLAVNĚ NA VESNICÍCH A MALÝCH MĚSTECH NA VTAPĚNI RD !!!CO TAK NAŘIDIT VE VŠECH ZEMICH EU MINIMALNÍ DUCHOD A PLAT JAK JE V NĚMECKU !!PROČ BY JSME MĚLI MAKAT NA JEJICH ŽIVOTNI UROVEŇ V JEJICH TOVÁRNÁCH U NÁS ZA ČTVRTINOVÉ PLATY !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa