Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

„Lidský štít“ bránil zatčení exprezidenta. Zumovi příznivci se shromáždili před jeho domem

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
5. července 2021
22:15

Stovky stoupenců přišly podpořit bývalého jihoafrického prezidenta Jacoba Zumu (79), který se měl do 4. července vydat policii a nastoupit 15měsíční trest vězení. Odsoudil ho k němu minulý týden ústavní soud za pohrdání justicí, protože nespolupracoval při vyšetřování korupce spojované s jeho vládou. Na to, aby se vydal policii, mu soud dal pět dní, termín vypršel v neděli. Zuma ale v sobotu vznesl k ústavnímu soudu požadavek o přezkoumání rozhodnutí a soud oznámil, že ho projedná 12. července.

Exprezidenta vyšetřuje zvláštní komise, která prověřuje případy korupce z doby, kdy byl viceprezidentem a pak z jeho prezidentského mandátu v letech 2009 až 2018. Vyslechla už několik svědků. Zuma se dostavil pouze jednou, zbylá předvolání ignoroval. Považuje komisi za zaujatou a vyšetřování za vyřizování politických účtů.

Zuma se vězení nebojí

K Zumovu domu v Nkandle v provincii KwaZulu-Natal v neděli přišlo několik set lidí odhodlaných podle agentury AP bránit exprezidenta před zatčením. Do města dorazila i delegace vládního Afrického národního kongresu (ANC), která chtěla Zumu přimět, aby se podřídil soudnímu rozhodnutí.

Zuma před fanoušky zopakoval, že se nebojí jít do vězení, protože už byl vězněn za vlády apartheidu. „Šel jsem do vězení, když jsem bojoval za svobodu a právo, a vypadá to, že musím znovu začít od nuly a bojovat za svobodu znovu. Nikdo mi má práva nemůže vzít proto, že si myslí, že rozumí zákonům. Ti, proti nimž jsem za svobodu bojoval, se otáčejí v hrobech,“ řekl v jazyce Zulů.

Dodal, že ústavní soud požádal, aby byl trest buď zrušen, nebo zkrácen. Jeho nadace oznámila, že exprezident bude také usilovat o vydání zákazu své zatčení.

Policie nedorazila

„Není třeba, abych šel dnes do vězení,“ řekl Zuma před novináři. „Poslat mě v mém věku do vězení a ještě v době pandemie je vlastně rozsudek smrti,“ dodal exprezident. „Jestli sem přijde policie zatknout pana Zumu, bude muset začít s námi,“ sdělil pro AFP jeden ze Zumových příznivců Lindokuhle Maphalala. Nicméně policisté se u domu exprezidenta neukázali, podle mnohých kritiků to ukázalo, že Zuma stojí nad zákonem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa