Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Putina rozzuřil dotaz na Navalného: Nemůžu zaručit, že ve vězení přežije, odsekl

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
15. června 2021
18:15

Ruský prezident Vladimir Putin před svým středečním setkáním s prezidentem Spojených států Joeem Bidenem poskytl rozhovor americké stanici NBC, uvedl deník The Guardian. Jedním z témat interview byl Putinův hlavní kritik Alexej Navalnyj, který je nyní v Rusku vězněn. Putin odmítl, že by nařídil likvidaci Navalného. „U nás něco takového nemáme ve zvyku – někoho zabíjet,“ odpověděl Putin na otázku moderátora, zda vydal rozkaz zabít Navalného.

K Navalnému poznamenal, že nemůže zaručit, že opozičník vězení přežije. Přiznal, že si je vědom toho, že lékařská péče v ruských věznicích není nejlepší. Putin během dlouhého rozhovoru zněl dost podrážděně a odpovídal velmi vyhýbavě. „Podívejte se, není vězněný z mého rozhodnutí, takové rozhodnutí v naší zemi dělá soud,“ komentoval dotazy na vězněného kritika.

Kresba Alexeje Navalného ve švýcarské Ženevě. Kresba Alexeje Navalného ve švýcarské Ženevě. | Reuters

Kauza Navalnyj

Zajímavé bylo, že Putin během rozhovoru odmítl vyslovit Navalného jméno a mluvil o něm jako o „tom člověku“. Zmínil se o tom, že doufá, že se o opozičníka zdravotníci ve věznici „dobře“ postarají. „Ale abych byl upřímný, takové zařízení jsem už dlouho nenavštívil,“ řekl Putin.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Opozičník připisuje svou otravu Putinovi a tajné službě FSB, což Moskva popírá. V únoru ruský soud Navalnému změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora.

Ruský prezident vyloučil, že by Navalnyj měl ve vězení jiné podmínky než ostatní trestanci. „Uplatňují se vůči němu stejná opatření jako vůči ostatním. Nejsou v ničem horší než ve vztahu k jiným, kteří jsou ve vězení,“ uvedl Putin.

Prezident v rozhovoru mimo jiné také potvrdil, že Rusko je připravené zvážit výměnu vězňů se Spojenými státy. Poznamenal přitom, že v USA je nyní vězněno mnohem více Rusů než Američanů v Rusku. „Vím, že jsou odsouzeni občané USA, kteří jsou ve vězení. Pokud to ale porovnáme s počtem Rusů, kteří jsou v amerických věznicích, pak jsou tato čísla nesrovnatelná,“ řekl ruský vůdce.

Výměna vězňů mezi Ruskem a USA

Moderátor NBC v této souvislosti konkrétně zmínil bývalé příslušníky americké námořní pěchoty Paula Whelana, odsouzeného v Rusku za špionáž, a Trevora Reeda, vězněného za údajné ohrožení života dvou moskevských policistů. Putin přímo nezmínil, zda by se možná výměna vězňů týkala právě těchto dvou Američanů.

Šéf Kremlu v interview rovněž odmítl veškerá obviňování Ruska. „Obviňují nás ze všeho možného: ze zasahování do voleb, z kybernetických útoků a tak dále. Ale ani jednou se neobtěžovali předložit důkazy. Jsou to prostě nepodložená obvinění,“ reagoval prezident. Přitom nevyloučil, že západní zpravodajské služby, včetně amerických, mohou v kybernetické sféře provádět aktivity namířené proti Rusku. „Nebojím se toho, ale nevylučuji, že se tak může dít,“ poznamenal nejvyšší ruský představitel.

Video Desetitisíce Sputniků v koši: Ruská vakcína na Slovensku netáhne, lékař tepe Matoviče. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

marmat ( 15. června 2021 19:55 )

Představme si na vteřinu stejné prohlášení od představitele civilizované Evropy

Ievice-je-smegma ( 15. června 2021 19:25 )

Návrat nežádoucí.
Jede podle svého vzoru.

Zobrazit celou diskusi
Další videa