Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Mami, tati, mám se výborně.“ Pratasevič na tiskovce odmítl mučení, Lukašenkovo divadýlko?

Autor: ČTK, sova - 
14. června 2021
16:35

Zadržovaný běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič v pondělí řekl, že se mu daří ve vazbě dobře a nemá žádné stížnosti. Pratasevič vystoupil na tiskové konferenci organizované běloruským ministerstvem vnitra. Někteří z přítomných reportérů dali najevo, že nepovažují vystoupení za věrohodné, a například novináři stanice BBC na protest ze sálu odešli, uvedl server Meduza. Agentura RIA Novosti v pondělí také informovala, že proti jeho přítelkyni Sofii Sapegaové byla vznesena obviňování z podněcování nenávisti a nepřátelství.

Pondělní tiskovou konferencí chtěly běloruské úřady vysvětlit svůj květnový zásah proti komerčnímu letu společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu. Ten i s pomocí stíhačky odklonily do Minsku a po nuceném přistání zatkly Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni Sofiju Sapagaovou. Tímto jednáním pobouřily Západ. USA se kvůli němu rozhodly obnovit sankce proti devíti firmám, které vlastní běloruský stát. O nutnosti rozšířit svůj běloruský sankční seznam rozhodla také Evropská unie.

Cítím se skvěle, žádné stížnosti nemám. Nikdo mě nebil a ani prstem se mě nedotkl,“ reagoval Pratasevič na dotazy novinářů, zda se ve vazbě setkal s bitím a mučením. „Mami, tati, nedělejte si starosti, mám se výborně,“ vzkázal rodičům.

Pratasevič: Modřiny mám od stahovacích pásek

Od svého zadržení vystoupil veřejně Pratasevič již poněkolikáté. Nedlouho po svém zatčení se doznal na krátkém videu k „organizování masových nepokojů“ v Minsku. Na začátku června pak běloruská státní televize odvysílala dlouhý rozhovor s Pratasevičem, v němž bývalý hlavní redaktor nezávislého informačního kanálu Nexta přiznal, že organizoval protivládní protesty. Mnozí ale o věrohodnosti obou vystoupení mají velké pochyby a tvrdí, že Pratasevič učinil tato doznání pod nátlakem. Rozhovor pro státní televizi označilo za zmanipulovaný také české ministerstvo zahraničí.

Video  Eurokomisařka Jourová pro Blesk: Chceme novinářovo propuštění. Ve hře jsou další sankce.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pratasevič v pondělí také sdělil, že modřiny na jeho rukách, které byly vidět během rozhovoru, způsobily stahovací pásky. Za směšnou pak označil informaci, která se šířila na sociální síti Telegram, že běloruský lídr Alexandr Lukašenko mu osobně ve vazbě zlomil nos, upřesnil na telegramu informační kanál Tut.by. Pratasevič mimo jiné také řekl, že Lukašenka respektuje, i když ho nepodporuje, a je připraven nést odpovědnost za své činy.

„To není tisková konference, ale spíše to připomíná nějakou scénu z Kafky nebo Orwella. Lidé ve vojenské uniformě ospravedlňují únos letadla bojem proti světovému terorismu a ochranou hranic. Litvu a Polsko obviňují z podvratné činnosti,“ okomentoval událost poradce vůdkyně svobodného Běloruska Svjatlany Cichanouské Franak Viačorka. 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

viteli ( 15. června 2021 06:11 )

Bude zapírat, že spolupracoval a všechno napráskal

holahej ( 15. června 2021 05:54 )

Účast ve vražedném batalionu AZOV je jasná. Lovení Moskalů (hanlivé označení pro Ukrajince ruské národnosti žijícího na východě Ukrajiny) včetně civilistů zdůvodňovali bojem proti agresivnímu Rusku.

holahej ( 15. června 2021 05:46 )

Zpíval, je to pro něj polehčující okolnost. Prozradil jak se financují projekty z USA a Západu, které dělají převraty bez ohledu na životy.

santikxauz ( 15. června 2021 05:03 )

Až bude mimo Bělorusko,tak začne lhát,že se měl v Bělorusku špatně,že ho mučili a musel říkat,co mu nařídili.

Ksel ( 14. června 2021 20:11 )

Uvidíme co bude říkat po propuštění a za hranicemi Běloruska.

Zobrazit celou diskusi