Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Opozičník Navalnyj si může dát milovaný chleba. Po 46 dnech „zdárně“ ukončil hladovku

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
21. května 2021
10:45

Vězněný opoziční předák Alexej Navalnyj se po hladovce téměř zotavil a má možnost komunikovat se svou rodinou, uvedl tento týden šéf ruské vězeňské služby (FSIN) Alexandr Kalašnikov. Prominentní kritik Kremlu si odpykává 2,5 roku dlouhý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku, on sám své věznění označuje za politicky motivované. Navalnyj vzkázal, že našel „recept“ na to, jak být ve vězení šťastný, informoval list Daily Mail.

„V současné době (u něj) nejsou nějaké postihy ani přestupky,“ sdělil Kalašnikov podle agentury TASS. „Mohu říci, že jeho zdraví se víceméně normálně obnovilo (...) Váží už 82 kilogramů (...) Normálně jí, má možnost komunikovat s rodinou,“ dodal šéf FSIN. Podle známých před uvězněním vážil Navalnyj 93 kilogramů

Jeden z nejbližších spolupracovníků opozičníka Ivan Ždanov podle agentury Reuters konstatoval, že zdravotní stav Navalného je obecně uspokojivý.

Navalnyj: Jsem šťastnější než oligarcha na své jachtě 

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu vyhlásil hladovku na konci března, snažil se tak přimět správu věznice, aby mu umožnila adekvátní lékařskou péči poté, co si stěžoval na svůj zhoršený zdravotní stav, silné bolesti zad a nohy. Po 23 dnech - kdy ho prohlédli lékaři, kteří nepatřili k vězeňské správě - protestní akci na radu zdravotníků ukončil. „23 dní jsem držel hladovku a 23 dní jsem se z ní vzpamatovával. Moje vlastní vůle mě překvapila,“ napsal Navalnyj na instagramu.

Minulou neděli si Navalnyj pochutnal i na svém oblíbeném jídle, mnohé překvapilo, že pro opozičníka je to chléb. Zmínil se, že u té příležitosti byl šťastnější než „oligarcha snídající na své jachtě či host restaurace s michelinskou hvězdou“. Dodal také, že kdyby si měl vybrat jedno jídlo, které bude jíst až do konce života, byl by to právě chléb.

Recept na štěstí

Následně vysvětlil svůj recept na šťastný pobyt ve vězení, ke kterému došel právě u sváteční nedělní snídaně skládající se z chleba s máslem a kávy. „Je to jednoduché, vyberte si něco, co máte hodně rádi, na čas si to odepírejte a pak si to vezměte zase zpátky. Pamatujte ale na to, že se toto nevztahuje na lidi. Svoje oblíbené lidi milujte pořád,“ doplnil Navalnyj.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá. V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora.

Ruské úřady v posledních týdnech podnikají kroky k tomu, aby postavily mimo zákon Navalného fondy a štáby - soud v Moskvě se v současné době zabývá žádostí prokuratury, aby organizace zakázal jako extremistické. Pokud je takto označí, úřady budou moci aktivisty poslat do vězení a zmrazit jejich bankovní účty, podotýká Reuters. Spolupracovníci opozičníka tvrdí, že obvinění z extremismu jsou pokusem umlčet je před zářijovými volbami do parlamentu.

Video  Zpět k běžným operacím: Šéf karlovarské nemocnice řekl, na jaké zákroky si nejdéle počkáte  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud