„Svoboda!“ Putinův kritik líbal manželku po propuštění. S obavami teď utekl z Ruska

Aktualizováno -
6. června 2021
22:01
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
4. června 2021
17:29

Ruská policie ve čtvrtek 3. června propustila na svobodu známého opozičního politika a bývalého poslance Dmitrije Gudkova (41). Stalo se tak poté, co vypršela lhůta, během které policie mohla kritika Kremlu zadržovat bez rozhodnutí soudu. Svobodu oslavil polibkem s manželkou Valerijí. Dnes vyšlo najevo, že v Rusku Gudkov raději nezůstal.

Jak se propuštění kritika Kremlu odehrálo? „Chci prohlásit, že Dmitrije Gudkova vezou na hlavní vyšetřovací správu, kde mu vrátí doklady a propustí ho po vypršení lhůty pro zadržení,“ oznámila nejprve manželka zadrženého, psycholožka Valerija Gudkovová.

To, že opoziční politik byl propuštěn z policejní cely bez vznesení obvinění, potvrdil agentuře AFP následně i Gudkovův advokát Michail Birjukov. „Byl propuštěn, žádné obvinění nebylo vzneseno,“ komentoval právník.

„Svoboda,“ napsal po propuštění Gudkov na svém twitteru a poděkoval svým příznivcům za podporu. Příspěvek doplnil snímky s manželkou.

Gudkovová mu v týdnu do věznice nesla několik věcí, přes detektor kovu prošlo všechno, až na pantofle. Manžel jí na oplátku poslal po právníkovi vzkaz, že ji a děti miluje.

Gudkov utekl do Kyjeva

V neděli 6. června se Gudkov uchýlil na Ukrajinu z obavy před dalším pronásledováním ruskými úřady. Gudkov o tom sám informoval na ruské sociální síti Telegram, čímž potvrdil zprávy o svém útěku, které se na síti předtím během dne už objevily.

"Odjíždím do Kyjeva, kde mám už dlouho naplánovaná setkání a vysílání. Mé rozhodnutí podpořila moje rodina a přátelé, kteří také obdrželi vážné informace o hrozbách a rizicích," napsal Gudkov na telegramu. Podle agentury TASS dodal, že má informace o tom, že mu hrozilo zatčení v rámci trestního řízení vedeného proti němu.

Ruské úřady začaly před zářijovými volbami tvrdě potlačovat aktivity kritické vůči Kremlu. V pondělí večer policie zadržela na petrohradském letišti Pulkovo Andreje Pivovarova, někdejšího šéfa hnutí Otevřené Rusko, které založil před dvěma desetiletími někdejší nejbohatší Rus a později nejznámější ruský vězeň Michail Chodorkovskij.

Problém s dluhem. Který nebyl jeho?

TASS v úterý večer oznámil, že Gudkova zadrželi na 48 hodin jako podezřelého z nezaplacení dluhu při pronájmu nebytových prostor v letech 2015 až 2017. Stíhán byl podle paragrafu o způsobení škody na majetku cestou podvodu či zneužití důvěry, za což mu může hrozit až pět let vězení. Vinu nepřiznal. Podle Gudkova se zmíněný dluh týkal jeho příbuzných, nikoliv však jeho osoby.

Úřady mezitím podle agentury Reuters začaly stíhat Gudkovova otce Gennadije, který rovněž býval poslancem a patří ke kritikům Kremlu, ale v současnosti žije v Bulharsku.

Otec i syn silně protestovali proti znovuzvolení Putina prezidentem v roce 2012. Údajně totiž při dřívějších domovních prohlídkách policisté našli v jeho moskevském bytě náboje do pistole. Gudkov tvrdí, že vše obdržel jako ocenění ještě v roce 2005 a že policii o tom vyrozuměl.

Ruští zákonodárci nově schválili zákon, který znemožní kandidovat v parlamentních volbách členům a sponzorům organizací prohlášených v zemi za extremistické či teroristické. Opozice tento zákon považuje za prostředek, který ji má neutralizovat před zářijovými volbami do parlamentu.

Video  Vladimir Putin svírá pevnou rukou Rusko: Věznění kritiků, vraždy a mizení odpůrců  - Mall.tv
Video se připravuje ...

Postih opozičníků

Ruské úřady začaly před zářijovými volbami tvrdě potlačovat aktivity kritické vůči Kremlu. V pondělí večer ruská policie zadržela na petrohradském letišti Pulkovo Andreje Pivovarova, někdejšího šéfa hnutí Otevřené Rusko, které založil před dvěma desetiletími někdejší nejbohatší Rus a později nejznámější ruský vězeň Michail Chodorkovskij.

Minulý týden hnutí oznámilo, že se samo rozpouští, aby tak ochránilo své přívržence před očekávaným zpřísněním postihu za činnost v organizaci, kterou úřady prohlásily za „nežádoucí“. Namísto pokuty dosahující nejvýše asi 4249 korun brzy může hrozit až půlmilionová pokuta či až šest let za mřížemi.

Ruští zákonodárci nově schválili zákon, který znemožní kandidovat v parlamentních volbách členům a sponzorům organizací prohlášených v zemi za extremistické či teroristické. Opozice tento zákon považuje za prostředek, který ji má neutralizovat před zářijovými volbami do parlamentu. Nový zákon podle agentury AFP míří zejména na spojence uvězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného, jenž je považován za hlavního oponenta prezidenta Vladimira Putina na domácí scéně. Prokuratura nyní usiluje o to, aby soud zakázal Navalného fondy a štáby jako extremistické.

Video  Blesk Podcast: Milenky, striptérky, dcery. Navalnyj odhalil Putinovo nitro  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

 

vilda69 ( 7. června 2021 06:23 )

To je příležitost pro tchajwance ....ihned kritika pozvat do česka a prohlásit se rusem.

Zobrazit celou diskusi