Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Ruský oligarcha: Kreml má v české vládě kontakty. A ukázal na komunistu Ondráčka

Autor: ČTK - 
11. května 2021
12:10

Rusko má kontakty s vysoce postavenými vládními činiteli v Česku a organizuje akce, jichž se tito lidé účastní. Prohlásil to někdejší ruský ropný magnát a kritik Kremlu Michail Chodorkovskij. Podle jeho slov Kreml také tvrdí, že do svých zahraničně politických akcí může zapojovat české komunisty. Chodorkovskij v pondělí členům zahraničního výboru Evropského parlamentu řekl, že ruský prezident Vladimir Putin si prostřednictvím spřátelených oligarchů získává spojence v řadě dalších zemí EU včetně Německa, Francie či Polska.

Putinovi podle Chodorkovského pomáhá tipovat a získávat potenciální spojence například někdejší šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. Zejména s tímto miliardářem, na něhož uvalily sankce Spojené státy, podle Chodorkovského „vysoce postavení vládní činitelé Česka udržují těsné styky“.

„Navštěvují mimo jiné Kremlem organizované akce propagující protievropské nálady,“ uvedl Chodorkovskij. Dodal, že podle interních dokumentů prokremelských činovníků může Kreml do zahraničně politických akcí zapojovat členy KSČM, konkrétně poslance Zdeňka Ondráčka. Ten ČTK řekl, že se k věci nebude vyjadřovat. „Nebudu komentovat kdejaký blábol nějakého Rusa,“ uvedl Ondráček.

V červnu 2019 vyvolala pozornost Ondráčkova cesta na území Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté. Českého poslance podle záběrů zveřejněných na twitteru oficiálně přijali představitelé neuznávané Doněcké lidové republiky, kteří mu zahráli českou hymnu. Ondráček později řekl, že cesta byla soukromá a že Česko oficiálně nezastupoval. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že cesta, od které se distancovala nejen česká diplomacie, ale i opoziční politici, nebyla v souladu se zahraniční politikou české vlády. Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud byla cesta soukromá, nikomu do ní nic není.

Ruský špeh v okolí Merkelové

Praha vede v současnosti s Moskvou vyhrocený diplomatický spor po zjištění českých tajných služeb, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli ruští agenti. Česká vláda se kvůli tomu rozhodla vyhostit desítky pracovníků ruské ambasády a početně srovnat zastoupení obou zemí v Praze a Moskvě.

Video Hamáček po výzvách k rezignaci: Nejtěžší chvíle mého života! Odmítl kšeft s Rusy u Vrbětic a Sputniku - PSP ČR

Jakunin má podle Chodorkovského kromě Česka vliv například v Německu, kde jím založený think-tank Dialog civilizací pomáhá identifikovat potenciální spojence Kremlu mezi vysoce postavenými politiky. Jeden z Jakuninových zdrojů přinášejících Rusku informace o dění v Německu „je součástí nejbližšího okruhu (kancléřky) Angely Merkelové“, uvedl Chodorkovskij.

Někdejší nejbohatší ruský oligarcha Chodorkovskij byl v mezinárodně kritizovaném procesu v roce 2005 odsouzen za daňové úniky poté, co se znelíbil Kremlu kvůli své podpoře opozice a politickým ambicím. Propuštěn byl v roce 2013 a nyní žije v exilu v Británii. Tam založil nevládní organizaci The Dossier Centre, která se snaží mapovat trestnou činnost lidí napojených na Kreml.

Europoslancům předložil výčet dalších aktivit Putinových spojenců v unijních zemích. Důvěrník šéfa Kremlu Jevgenij Prigožin podle Chodorkovského zprostředkoval nákup německých součástí pro ruské zbraně hromadného ničení. Provozuje také internetové trollí farmy, které se mimo jiné pokoušely vyvolat diplomatickou při mezi Francií a Itálií. Podle Chodorkovského má Kreml několik aktivních spojenců mezi francouzskými krajně pravicovými politiky včetně europoslanců a své lidi má také také v Polsku, Litvě, Lotyšsku, Řecku a na Kypru.

Prigožin od loňského října figuruje na sankčním seznamu EU, další oligarchy blízké Kremlu však Unie přes naléhání většiny europoslanců dosud nepotrestala. Mezi unijními státy, které se na sankcích musí shodnout jednohlasně, není pro diplomaticky výbušné rozhodnutí většinová podpora i s ohledem na ekonomické zájmy včetně dovozu ruského plynu a ropy.

abaron ( 11. května 2021 19:35 )

... Obchodné registre😇🚿 nask=h­ack👣💪­🎡👍..­.💣📚👏­...

Andrej_Bures ( 11. května 2021 15:15 )

Svoje lidi maji rusaci po celem svete. Ale jen u nas maji prezidenta, vladu a poslaneckou snemovnu.

zada ( 11. května 2021 14:34 )

A co takhle důkazy? Zase jenom... jeden zapšklej oligarcha povídal, že?!?

zada ( 11. května 2021 14:32 )

jo, naše policie na demostracích si taky nebere servitky... tak nevím. Hlavně aby sis ty "dnešní" policajty pamatoval, aby je tvoje děti mohly jednou soudit!!!

zada ( 11. května 2021 14:30 )

Chodorovskij, je fakt zoufalec a ten kdo tiskne jeho bláboly je zoufalec č. 2. A co takhle baba"drábová" , ta sedi na ruské jaderné elektrárně od doby "vzniku černýho uhlí" a to ji nevadí), že by nemala kontakty s ruskem? Musí mít, už jen proto, že tam jsou v naší jaderce ruské technologie. Zřejmě Chodorovskij kryje dvojitého agenta "jadernou babu)))a ukazuje na "oligarchu")) Ondráčka))). Tohle jsou přeci články nějakýho zoufalce. Chodorovskij, vypouštíš balonek . Upozorńuji tě, že rusko má svoje kontakty, jako každá země, tak i naše, tam kde bys je ty ani odpůrci ruska, nehledali ))).

Zobrazit celou diskusi
Další videa